Anketa: Problematika Evropské unie

Problematika Evropské unie

EU sebou přináší kromě výhod, jakými jsou volný trh, volný pohyb osob, zboží a služeb i mnohé sporné věci. Některé problémové země jsou dotovány, ostatní státy přebírají záruky za jejich dluhy.

V rámci EU byl např. prosazen fiskální pakt, který už dnes ale není dodržován. Státy vkládají peníze do fondu ESM, který má velmi problematickou právní strukturu. ESM dává už teď prostředky španělským bankám, přestože je určen pouze pro státy. Státy eurozóny se dohodly na vzniku bankovní unie, čímž se má sjednotit dozor nad bankami. Uvažuje se i o dalších věcech, jako je vznik společných evropských dluhopisů či o fiskální federalizaci.

Např. Řecko dostalo od evropských institucí a bank přes 825 mld. Kč (tj. přes 20 biliónů Kč), jedná se o různé půjčky, které nebudou s nejvyšší pravděpodobností splaceny, záruky a odpuštění dluhů.

Evropská unie si v mnoha případech počíná velmi nehospodárně. Výdaje EU jsou jen pod velmi malou kontrolou jednotlivých zemí. V Bruselu je zaměstnáno obrovské množství úředníků. Je financována velmi nákladná společná zemědělská politika, mnohdy nesmyslně pokřivující trh.

EU musí řešit i otázky své vnější politiky. Evropa chce hrát roli globální velmoci, proto se vymezuje vůči USA a Číně. Z ekonomického pohledu je velmi problematická protekcionistická celní politika, EU zabraňuje dovozu hlavně zemědělských komodit či výrobku nesplňující normy EU.

EU by se mohla rozšiřovat dále na východ. Uvažuje se o uzavírání strategických partnerství (např. prohlášení A. Merkelové o zóně volného obchodu s jihovýchodní Asií).

Dalším tématem evropský politiky je změna pravidel Schengenského prostoru směrem k omezení pohybu osob. Hlavním důvodem je nekontrolovaný pohyb přistěhovalců na území EU. (např. přesun italských přistěhovalců do Francie, kde se usadili). V budoucnu by mohlo dojít k pohybu přistěhovalců po území celé unie.

V souvislosti s tím, bychom rádi znali Vás názor na následující otázky.Má být ČR sebevědomou součástí EU a hájit především své zájmy?

ANO
NE

Má ČR přebírat finanční závazky za jiné státy EU?

ANO
NE

ODS, ČSSD a TOP 09 prohlasovaly připojení ČR do ESM, přestože to pro ČR znamená závazky ve výši desítek mld. Kč v okamžiku přijetí eura. Schvalujete zapojení ČR do ESM?

ANO
NE

Na úrovni EU byl přijat fiskální pakt, který měl potvrzovat fiskální pravidla zemí EU. Už dnes, několik měsíců po uzavření, je mnoha zeměmi porušován a vůbec neplní svoji funkci. ČR se do paktu nepřipojila. Má se ČR zapojit do fiskálního paktu v budoucnu?

ANO
NE

Má se ČR zapojit do bankovní unie vznikající v EU, přestože bankovní dozor České národní banky funguje velmi dobře a ČR by převodem kompetencí ztratila část své suverenity?

ANO
NE

Má ČR podporovat vydávání společných dluhopisů v eurozóně, které by sice vedlo ke snížení nákladů na dluh pro problémové země, ale zároveň by to pro ně znamenalo snížení tlaku na konsolidaci jejich rozpočtů?

ANO
NE

Má ČR prosazovat úspory v centrálních evropských institucích a vyhodnocování potřebnosti jednotlivých evropských agend?

ANO
NE

Má ČR usilovat o omezování společně zemědělské politiky EU (nižší dotace pro zemědělce), aby se uspořily finanční prostředky?

ANO
NE

Souhlasíte se zavádění speciálních cel pro společnosti ze zemí mimo EU, které neplní podmínky evropského trhu (např. ekologické clo; clo pro firmy, které dostávají dotace od svých vlád)?

ANO
NE

Má ČR prosazovat v EU liberální hodnoty jako volný trh, volný pohyb zboží, služeb a kapitálu?

ANO
NE

Má ČR podporovat rozšiřování EU o další státy (např. Srbsko)?

ANO
NE

Má ČR hájit neomezený volný pohyb osob i za cenu toho, že se po území EU budou moci nekontrolovaně pohybovat přistěhovalci (hájit současnou podobu Schengenského prostoru)?

ANO
NE

Děkujeme za vyplnění ankety

Váš e-mail:

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky