Dnes jsem navštívil jednání zastupitelstva města Plzně, kde se řešil hazard. Ten trápí místní obyvatele, neboť je na kromě osobních tragédií navázána také kriminalita. Radikální řez do počtu heren, který zastupitelé Plzně plánovali v minulém volebním období roce, byl obratně smeten ze stolu se slovy, že příjmy z hazardu jsou zásadní pro rozpočty jednotlivých městských částí.
Záměr snížit jejich počet ve městě ze stávajících 280 na 81 byl tedy jen manévrem před krajskými volbami? Strany vládnoucí v Plzni sice spolupracují, ale v zájmu hazardu, nikoliv občanů.
Ačkoliv veškeré městské obvody původně svorně vyhlásily válku za omezení hazardu, pod náporem hazardní lobby nakonec podlehl nejdříve centrální obvod v čele se starostou Jiřímm Strobachem (ODS), který odůvodnil nepřijetí vyhlášky právě nepostradatelnými příjmy, které získává město z hazardu. V návaznosti na nepřijetí vyhlášky centrálním obvodem, postupně odmítly omezení hazardu i ostatní městské části. Klíčovou roli tak sehrál fakt, že hazardu se odmítl vzdát třetí plzeňský obvod a tak herny budou i nejen v samotném centru, ale i v celém městě dál.
Ačkoliv radní i zastupitelé nepřipouští jakékoliv spojení hazardu s vyšší kriminalitou, nemají k dispozici statistiky, které by jejich tvrzení dokazovaly. Policie paradoxně nedisponuje statistikami kriminality v místech, kde se vyskytují herní zařízení. Jediné, co zjišťují, jsou výjezdy ke konkrétní adrese provozovny, nikoliv však množství výjezdů zapříčiněných hazardními hráči.
související: Může být Kalousek hrdý? Mapa hazardu kopíruje mapu chudoby, podívejte se
Jelikož policie nemá k dispozici zmíněné statistiky, odkazují občany na představitele projektu Bezpečné město, které je v gesci Aleše Průši, ten však vyvrátil, že by měl k dispozici jakékoliv statistiky jak kriminality v ulicích, tak i v okolí jednotlivých heren. Ptám se tedy, jak je možné, že zastupitelstvo rozhodlo pro zachování heren v plném rozsahu, aniž vědělo, jaký dopad má hazard na kriminalitu ve městě?
Odmítám se smířit s logikou, která připouští, že z peněz z hazardu, které jsou pošpiněné často tragédiemi rodin mnoha gamblerů, město nemá problém financovat byť chvályhodné sociální, sportovní kulturní nebo charitativní projekty. Taková argumentace navíc není příliš věrohodná, protože dosud putovaly příjmy z hazardu do obecního rozpočtu a na všeobecně prospěšné účely jich šel jen naprostý zlomek.
související: U Kalouska se zbláznili: Chcete vědět, kolik je u vás VLT? Zaplaťte nám 300Kč
Odmítám alibismus, který z úst některých zastupitelů zazněl a který tvrdil, že pokud město herny nepovolí, budou je majitelé provozovat v soukromých bytech. Pokud bychom takový předpoklad zevšeobecnili, pak by obce mohly umést cestu i prodeji drog, protože ten vede ke srovnatelným negativním důsledkům jako hazard.
čtěte také: Plané výhrůžky lobbistů: Černé herny nevznikají, naopak. MIMO PROVOZ
Věci veřejné i na parlamentní půdě proti hazardu vytrvale bojují, poslanci této strany nehlasovali pro podobu loterijního zákona, který jde na ruku provozovatelům heren.
- Existuje koncept, který může vyřešit oba problémy
- Může výrazně potlačit negativní dopady hazardu na obyvatele a zároveň může udržet příjmy městského rozpočtu
- Řešením může být koncentrování hazardu do jednoho místa
- Princip použitý v Mariánských Lázních, který se tam osvědčil
- Výrazně se tím omezí negativní dopady hazardu
- U jednoho dobře střeženého místa se mnohem lépe kontroluje kriminalita
- Zle regulovat, kdo bude mít do kasina/herny přístup – vyloučí se tak patologičtí hráči, lidé na sociálních dávkách – pro tyto lidi to nebude lákavé prostředí
- Kasino se stane místem, kam chodí bohatí lidé za zábavou, nikoli kam chodí lidé na sociálních dávkách, kde prohrávají podpory
- Do kasina nebudou chodit lidé, pro které je to sociálně nebezpečné – tito se musí od hazardu úplně odříznout – to jsou totiž lidé, kteří v zapadlé herně prohrají podporu a potom někoho přepadnoo
- Vymizí ošklivé zakouřené herny, které jsou největším zdrojem kriminality a sociálních problémů
Další související články: