Chceme vzdělané lidi s přidanou hodnotou, ne montéry polotovarů ze zahraničí

01.06.2012

DENÍK V.B., XX.

Dnes bych chtěl navázat na svůj deník z 31. května, kde jsem kritizoval Nečasovu vládu za to, že o podpoře konkurenceschopnosti ČR jen mluví a nic nedělá. Ekonomika je brzděna úspornými opatřeními a zvyšováním dani, které nejsou ministři s to kompenzovat podporou růstu. Hospodářství je v propadu o 1 procento a na to vláda zvýší daně o více než 80 miliard korun za rok. Kritika byla potvrzena čtvrtečním zveřejněním žebříčku světové konkurenceschopnosti Mezinárodního institutu pro rozvoj managementu (IMD) ze Švýcarska.

A v čem že je na tom Česká republika nejhůře? Dolů ji mimo jiné táhnou zvyšující se daně, rostoucí inflace, rozbujelá byrokracie, slabá inovativní kapacita či nízké investice do vzdělání. O jasné tendenci svědčí to, že se Česko propadlo v žebříčku už potřetí za sebou. Jak říkají mnozí ekonomové, Česká republika nemůže dlouhodobě soutěžit nízkými pracovními náklady nebo nízkou cenou. Na světě jsou země, které nás v tomto hravě porazí. A ani bychom takto soutěžit neměli. V ČR chci naopak vzdělané lidi s vysokým platem. Lidi, kteří budou vytvářet vysokou přidanou hodnotu, ne montéry polotovarů ze zahraničí.

Rozhodně není problém v tom, že by nám chyběla vize. Vláda odsouhlasila Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti České republiky pro období 2012 až 2020 (s podtitulem „Zpět na vrchol“). NERV vypracoval Rámec strategie konkurenceschopnosti. Oba dokumenty jsou kvalitní a nechybí jim vize. Vláda se jich však nedrží a dělá křečovitá ad hoc opatření bez hlubšího rozmyslu. Schválí se rozpočet na rok 2012 a během dvou měsíců se zásadně přepracovává. Jen co se přidají 4 miliardy korun na platy učitelů, obratem se výdaje MŠMT krátí o 2,5 miliardy korun.

Kalousek předkládá daňová opatření, která mají platit dočasně, protože není schopen dohlédnout za horizont volebního období. Provádí se plošné škrty bez analýz, takže šetříme na místech, kde by se nemělo a jinde se plýtvá. Nečas o prorůstových opatřeních mluví, ale na vládu ani do Parlamentu žádné návrhy nechodí.

V současné době pracujeme ve VV na aktualizaci ekonomického programu. Jeho hlavním cílem bude nastartování ekonomiky a vytvoření strategického plánu rozvoje České republiky. Ukážeme cestu, po které budeme chtít naši zemi vést. 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky