Ministr Heger provádí ve zdravotnictví jen kosmetické škrty

07.06.2012

DENÍK V. B. XXVI.


Včerejší článek o úsporách ve zdravotnictví, který vyšel v Hospodářských novinách, bohužel potvrdil moji dlouhodobou kritiku o (ne)činnosti ministra Hegera. Koncepční kroky, které by měly zabránit plýtvání v českém zdravotnictví, se nekonají a odkládají!


Heger ustoupil od toho, že by se měly restrukturalizovat nadbytečné kapacity ve zdravotnictví. V ČR je na 10 000 nemocničních lůžek, která nejsou třeba. Stále se platí za jejich provoz, ačkoliv nejsou využívány. O tomto problému ví každý, kdo se ve zdravotnictví pohybuje.


Ministr se sice chystal podniknout určité kroky, ale opět se mu rozklepala kolena. Je totiž před volbami!!! Pokud ho mám citovat: „Je to politické téma a to teď nemá cenu lámat přes koleno. Po volbách se dělají nepopulární kroky snadněji.“ Přitom právě teď k tomu je vhodná chvíle. Nemocnicím totiž letos končí dlouhodobé smlouvy. Místo koncepční úspory tak české občany čeká jen další placení za něco, co nepotřebují. Jen pro představu, podle odhadů odborníků by celková úspora na lůžkovém fondu mohla být až 3 miliardy. Když se toto číslo dá do souvislosti s jinými kroky vlády, je ještě více alarmující. Bohatě by se kompenzoval celý škrt, který se učinil na Ministerstvu školství. Dvakrát by se zaplatila „zelená“ nafta pro zemědělce, která se má nyní rušit. Vláda by nyní nemusela předkládat zrušení stropu zdravotního pojištění, či jiná nefungující prorůstová opatření.


V rámci ústních interpelací v PSP jsem se dnes přihlásil přesně s touto kritikou. V odpovědi se ministr Heger přiznal k tomu, že za dva roky svého působení seškrtal přibližně 1500 lůžek z celkového možného počtu deset tisíc. Přiznal, že nadstandard se zavádí ve směšné hodnotě 100 miliónu Kč. Přiznal, že je pod velikým politickým tlakem a že opatření dělá jen tak, aby s tím zdravotnictví vyšlo. Dle jeho slov se jedná o „kosmetické“ škrty.


V ostatních rezortech se škrtá do hloubky. Omezují se prostředky na platy učitelů, děláme škrty ve školství. Nejsou peníze na stavbu silnic a dálnic, zvyšují se daně. A ve zdravotnictví se ušetří jen 15% možného. Zdravotnictví potřebuje řádnou ozdravnou kúru. Žádné kličkování a politická kalkulace. Reforma zdravotnictví potřebuje odvahu a jasný plán. Tedy to, co mu pod současným minstrem chybí.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky