Čeho se ministr Heger tolik bojí? Odpovím vám

02.07.2012

DENÍK VB XLV.

Hospodářské noviny dnes uveřejnily článek o tom, že ministerstvo zdravotnictví chystá rozšířit seznam nadstandardních výkonů ve zdravotnictví o 70 položek. Hegerovi se nedostávají peníze ve zdravotnictví, a tak hledá nový zdroj příjmu. Způsob, jakým to dělá, je však velmi nešťastný, nekoncepční a proti duchu dohod, které jsme prosadili ještě v rámci koalice. 

Naše představa o financování zdravotnictví je taková, že nejprve se mají udělat úsporná opatření. Do systému veřejného zdravotního pojištění se zkrátka nemůžou přidávat další peníze bez toho, aniž by došlo k racionalizaci výdajů. Do té doby je to jen lití dalších prostředků do bezedné žumpy. Nejprve je třeba restrukturalizovat lůžkovou péči. Toho se Heger bojí, jak čert kříže. 

Mimo jiné je před volbami, a to se do reforem nikomu nechce. Ministerstvo přitom udělalo asi jen 10% z možných úspor. Kdyby takto postupovali i ostatní ministři, kde by byl státní rozpočet... 

A to přestože má ministerstvo přímo stanoveno, že má ušetřit 5,5 mld. korun za rok. Další miliardy je možné nalézt v rámci lékové politiky, výdajů na zdravotnický materiál či zvýšením efektivity systému. Poté, co by se realizovala tyto úsporná opatření, teprve pak by mohlo dojít ke zvyšování spoluúčasti pacientů. A to pouze v rozsahu, aby se zdravotnictví nepropadalo do mínusu. Pouze pokud bude zabráněno plýtvání, můžou se do systému přidat peníze navíc. Jaká je ale realita Hegerovy práce? 

Úspory nehledá, díry neucpává. To, co mu ze systému proteče kvůli neefektivnosti, se snaží nahradit dolitím nových peněz. To je přesně jeho návrh na zvýšení platby za státního pojištěnce či nynější zvyšování spoluúčasti. Jeho nynější návrh na rozšíření nadstandardu má ještě jednu zásadní chybu. Postrádá finanční rozvahu. 

Úvaha má být taková: poté, co se zamezí plýtvání, chybí ještě tolik a tolik prostředků a v závislosti na tom je třeba rozšířit nadstandard. Šíře nadstandardu nemá být dána počtem položek, ale množství prostředků, které se ušetří. Finanční rozsah nadstandardu má být první proměnnou, kterou si ministerstvo stanoví. Teprve na základě toho se může dělat seznam výkonu v nadstandardu. 

A ještě jedna poznámka k práci ministra. Pospíšil byl minulý týden odvolán za to, že neprováděl nepopulární úsporné kroky a předkládal návrhy na navýšení rozpočtu své kapitoly. Pokud by Nečas měřil všem stejně, kolik času by Hegerovi jako ministrovi asi zbývalo?

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky