47. DENÍK V.B.
Kterákoliv vláda, která chce provádět zodpovědnou hospodářskou politiku, by měla přemýšlet v delším horizontu než jedno volební období. Nejčastěji se pod tím myslí nezadlužování budoucích generací či šetrný přístup k využívání přírodních zdrojů. Stejně tak důležité jsou ale i prostředky, která každá společnost investuje do své současné i budoucí konkurenceschopnosti. Od té se do značné míry odvíjí to, jak je země skutečně bohatá a vyspělá. Současná vláda tento rozměr své práce bohužel nevnímá.
Názorným příkladem je vládní přístup k naší vědě, aplikovanému výzkumu a vzdělávaní budoucích generaci. Výdaje na vědu a výzkum mají v příštím roce nominálně poklesnout o půl miliardy korun, tedy zhruba o 2,7%. Ovšem tento mírný pokles výdajů je pouhou teorii nezapočítávající vliv nezadržitelně rostoucí inflace, nepřímého důsledku letošního navýšení DPH. Pokud do našich kalkulací započítáme její vliv (podle odhadu ČNB se bude v letošním roce pohybovat okolo 3,5%), pak to znamená, že reálné výdaje na vědu a výzkum poklesnou již v příštím roce zhruba o 6%.
A v podobném reálném poklesu výdajů na vědu a výzkum hodlá naše vládní garnitura pokračovat i v létech 2014 a 2015. Vláda se tedy rozhodla řešit deficit státního rozpočtu tím, že systematický a nemilosrdně udusí nové zdroje našeho ekonomického růstu. Přitom člověk nepotřebuje ekonomické vzdělání a všechnu moudrost světa k tomu, aby pochopil, že právě obnovený ekonomický růst je tím, co by mělo naplnit státní kasů, zastavit prohlubování deficitu našeho rozpočtu a zbavit nás od nutnosti škrtů a úspor. Meziroční růst HDP o jedno procento znamená přibližně 12 mld. Kč do státního rozpočtu navíc. To je přibližně 24 krát více peněz než se má ušetřit tupým vládním škrtem na vědě a výzkumu.
Právě výdaje na vědu a výzkum mají podle rozpočtového výhledu vlády v příštím roce činit pouhých 26 miliard korun. Z toho největší plošný škrt čeká Akademii věd ČR, jež stojí za bezpočtem českých objevů a patentů a jež již prohlásila, že se zřejmě nevyhne masivnímu propouštění vědeckého personálů. Bez práce a uplatnění se tedy v naší zemi ocitnou lidé, o které je poptávka po celém světě. Všichni dnes usilují o přítok mozků do svých zemí a ekonomik a předhánějí se ve vytvoření institucionálních podmínek pro nově vznikající inovativní odvětví.
Vláda naše vědce vyhazuje na dlažbu a takto je i nepřímo vyhání do zahraničí. Reformy školství se zastavují, slíbené prostředky učitelům se škrtají. České školství se v mezinárodním srovnání neúprosně propadá. Pro podnikatele není vytvářena moderní legislativa, která by usnadnila jejich práci. Žádné oficiální plány a vize, jak podpořit příliv rizikového kapitálů a rozvinout vědecko-technické inkubátory a akcelerátory. Ne, místo toho vláda plošně škrtá bez jakékoli hlubší analýzy.
Je to čiré amatérství a neschopnost v tomto ohledu nabídnout pozitivní přístup. Prioritou VV jsou tři V: vzdělání, vědy a výzkumů. Uvědomujeme si, že bez systematické a promyšlené politiky v této oblasti nemá naše ekonomika v rychle se měnícím světě perspektivu a státní rozpočet naději na vyrovnané hospodaření. Uvědomí si to někdy i česká vláda?