Kalousek škrtá naši budoucnost - Dopad vládních škrtů na vědu a výzkum

05.07.2012

47. DENÍK V.B.

Kterákoliv vláda, která chce provádět zodpovědnou hospodářskou politiku, by měla přemýšlet v delším horizontu než jedno volební období. Nejčastěji se pod tím myslí nezadlužování budoucích generací či šetrný přístup k využívání přírodních zdrojů. Stejně tak důležité jsou ale i prostředky, která každá společnost investuje do své současné i budoucí konkurenceschopnosti. Od té se do značné míry odvíjí to, jak je země skutečně bohatá a vyspělá. Současná vláda tento rozměr své práce bohužel nevnímá.


Názorným příkladem je vládní přístup k naší vědě, aplikovanému výzkumu a vzdělávaní budoucích generaci. Výdaje na vědu a výzkum mají v příštím roce nominálně poklesnout o půl miliardy korun, tedy zhruba o 2,7%. Ovšem tento mírný pokles výdajů je pouhou teorii nezapočítávající vliv nezadržitelně rostoucí inflace, nepřímého důsledku letošního navýšení DPH. Pokud do našich kalkulací započítáme její vliv (podle odhadu ČNB se bude v letošním roce pohybovat okolo 3,5%), pak to znamená, že reálné výdaje na vědu a výzkum poklesnou již v příštím roce zhruba o 6%.


A v podobném reálném poklesu výdajů na vědu a výzkum hodlá naše vládní garnitura pokračovat i v létech 2014 a 2015. Vláda se tedy rozhodla řešit deficit státního rozpočtu tím, že systematický a nemilosrdně udusí nové zdroje našeho ekonomického růstu. Přitom člověk nepotřebuje ekonomické vzdělání a všechnu moudrost světa k tomu, aby pochopil, že právě obnovený ekonomický růst je tím, co by mělo naplnit státní kasů, zastavit prohlubování deficitu našeho rozpočtu a zbavit nás od nutnosti škrtů a úspor. Meziroční růst HDP o jedno procento znamená přibližně 12 mld. Kč do státního rozpočtu navíc. To je přibližně 24 krát více peněz než se má ušetřit tupým vládním škrtem na vědě a výzkumu.


Právě výdaje na vědu a výzkum mají podle rozpočtového výhledu vlády v příštím roce činit pouhých 26 miliard korun. Z toho největší plošný škrt čeká Akademii věd ČR, jež stojí za bezpočtem českých objevů a patentů a jež již prohlásila, že se zřejmě nevyhne masivnímu propouštění vědeckého personálů. Bez práce a uplatnění se tedy v naší zemi ocitnou lidé, o které je poptávka po celém světě. Všichni dnes usilují o přítok mozků do svých zemí a ekonomik a předhánějí se ve vytvoření institucionálních podmínek pro nově vznikající inovativní odvětví.


Vláda naše vědce vyhazuje na dlažbu a takto je i nepřímo vyhání do zahraničí. Reformy školství se zastavují, slíbené prostředky učitelům se škrtají. České školství se v mezinárodním srovnání neúprosně propadá. Pro podnikatele není vytvářena moderní legislativa, která by usnadnila jejich práci. Žádné oficiální plány a vize, jak podpořit příliv rizikového kapitálů a rozvinout vědecko-technické inkubátory a akcelerátory. Ne, místo toho vláda plošně škrtá bez jakékoli hlubší analýzy.


Je to čiré amatérství a neschopnost v tomto ohledu nabídnout pozitivní přístup. Prioritou VV jsou tři V: vzdělání, vědy a výzkumů. Uvědomujeme si, že bez systematické a promyšlené politiky v této oblasti nemá naše ekonomika v rychle se měnícím světě perspektivu a státní rozpočet naději na vyrovnané hospodaření. Uvědomí si to někdy i česká vláda?

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky