Kalouskovy utajené miliardy

08.07.2012

DENÍK V.B., XLVIII.

Souhlasíte s tvrzením, že státní rozpočet by měl být plánován na základě reálných odhadů a neměl by být úmyslně zkreslován? Pak se se mnou pojďte podívat pod pokličku rozpočtové kapitoly 398 Všeobecná pokladní správa. Pod tímto tajuplným názvem se skrývá jedna z největších kapitol státního rozpočtu, je v ní cca 150 mld. Kč. 
Principem reálných očekávání se Kalousek rozhodně neřídí. Plně využívá toho, že kapitola spadá pod jeho ministerstvo financí. Její sestavování provádí tak neprůhledně, že lze jen těžko kritizovat konkrétní podpoložky. Když ale porovnáme plán kapitoly a závěrečný účet kapitoly, dostáváme rozdíl v desítkách miliard. 

Tak například rok 2011. Původní plán výdajů kapitoly byl 158,6 mld. Kč. Skutečné hospodaření bylo 134,4 mld. Kč. Rozdíl činí přes 24,2 mld. Kč. Obdobně dopadl rok 2010, kdy byl rozdíl mezi plánem a skutečným rozpočtem 25,1 mld. Kč. V návrhu státního rozpočtu na rok 2013 je Všeobecná pokladní zpráva rozpočtována na 157 mld. Kč. Opět je dopředu jasné, že obsahuje rezervu okolo 25 miliard Kč. 

Dokážete si představit, že by se takto rozpočtovaly jiné kapitoly? Že by „na oko“ dostala 25 miliard navíc doprava, ale ve skutečnosti je nesměla utratit? Způsobuje to jen neprůhlednost a nečitelnost, a to je přesně Kalouskův cíl. Jen mimochodem, sestavování kapitol podle reálných čísel přímo nařizuje zákon. Ministr financí to však zcela vědomě ignoruje. A zatím mu to překvapivě prochází. Ještě jako součást koalice jsme při vyjednávání o státním rozpočtu vždy Kalouska kritizovali za tuto položku. Kalousek si jí hájil, přestože všem bylo jasné, že je zde rezerva 20 až 30 miliard. 

Hlavním důvodem celé této komedie je především nevybírání daní. Kalouskovi se dlouhodobě nedaří naplnit státní kasu dle plánu a on není sto výběr systémově zlepšit. V tomto směru postupuje velmi vychytrale. Když plánovaný výběr nedorazí, přeskupí rezervy, které si na pokladní správě ulil a hle, rozpočet je vyrovnán. Na první pohled je vše v pořádku. Že se nevybralo 20 až 30 mld. Kč je vedlejší. Nečasovi stačí, že se dodržel schodek rozpočtu, za nevybírání daní Kalouska nekritizuje. Pokud je Kalousek nejlepší ministr financí ve střední a východní Evropě, pak především v kategoriích skrývaní schodku, zamlžování hospodaření a dezinterpretace výsledků. 

Jak jsem již uvedl výše, rozpočet Všeobecné pokladní správy na rok 2013 je navrhnut na 157 mld. Kč. Dám ruku do ohně za to, že se zde opět jako zázrakem podaří minimálně 20 miliard nalézt. Za nevybírání daní, přesto že to umí chytře skrýt, by měl Kalousek nést plnou odpovědnost.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky