Dopřejte českým zemědělcům chvíli klidu

10.07.2012

50. DENÍK V. B.


Dnes poslanecká sněmovna projednává zákon o změně daňových a pojistných zákonů. Nejvíce se v této souvislosti hovoří o zvyšování DPH. Chci ale zaměřit na další důležitou součást „skvělého“ daňového balíku. Jedná se o zrušení vracení daně z minerálních olejů osobám užívajícím tyto oleje pro zemědělskou prvovýrobu. Alias lidskou řečí zrušení tzv. zelené nafty.


Tato podpora zemědělcům je zcela běžná v ostatních státech Evropské unie. Pokud by došlo ke zrušení této podpory, velmi by to oslabilo konkurenční schopnost českých zemědělců ve srovnání se zemědělci z okolních států. České zemědělství se již dnes nenachází v dobrém stavu a předkládaný návrh by tento stav ještě výrazně zhoršil.


Celé toto podřezávání českých zemědělců se děje bez hlubší analýzy, bez konceptu. Nikdo řádně nevyhodnotil dopady, nikdo nevyčíslil ekonomické škody. Ani představitelé vládní koalice se neumí shodnout a návrh několikrát změnili. Tento návrh se poprvé objevil na jednání porady ekonomických ministrů na přelomu února a března. Tehdy Kalousek navrhnul úplně zrušení podpory. Nečas ho v tomto nápadu okamžitě podpořil. Ale jen, co se premiér poprvé sešel se zástupci zemědělců, na světě byla další idea: zelená nafta je důležitá a zrušena nebude. Nečas začal hned používat úplně opačné argumenty. Následně mluvil také o postupném zrušení, kdy se vracená daň měnila každý rok. Zhruba dva měsíce trvající mlhu ohledně zelené nafty částečně projasnil rozpočtový výbor. Ten smetl návrh Michala Babáka, aby zelená nafta zůstala zachována, ale schválil snížení podpory o jednu třetinu. Dnes mohou zemědělci dostat zpět 60 % ze spotřební daně. Dle návrhu rozpočtového výboru by se podpora snížila na 40 %. Tato nekoncepčnost je přímo děsivá. Koalice něco schválí, zdůrazňuji, že bez řádné analýzy, koncepce a vize, a pak to během dvou měsíců několikrát změní. Čeští zemědělci z toho musejí být zcela zděšení.


Bohužel tento styl práce je pro vládu tak typický. Opatření se dělají rychle, rychleji, nejrychleji. Ale bez vize, koncepce a vztahu ke konkurenceschopnosti ČR. Myslím, že všechny ekonomické subjekty v naší zemi musí být z takového přístupu nešťastné. Konkurenceschopnost není dána jen výší zdanění, ale např. i tím, jak často se daně mění. Moc se mi k tomu líbí moudro, které jednou padlo na NERVu: „Nejlepší daňová reforma je deset let klidu.“

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky