Nečasova mantra jménem GIBS

17.07.2012

Deník V.B., č.54

Je zajímavé, jak často se Petr Nečas, Miroslav Kalousek i Jan Kubice v posledních dnech zaštiťují Generální inspekcí bezpečnostních sborů. Slovo GIBS se pro ně stalo novou zboštěnou mantrou. Všichni jakoby zapomínali, k čemu je GIBS vlastně příslušná. Její jedinou (zato velmi mocnou) kompetencí je vyšetřování trestných činů příslušníků policie a dalších ozbrojených složek. Proto pro mne bylo zpočátku záhadou, jak by mohla inspekce vyšetřit potencionální trestný čin ministra Kalouska, který se s pravděpodobností hraničící s jistotou dopustil nátlaku na vyšetřovatele kauzy CASA. Pokud by se měl někdo zabývat tím, zda Kalousek policistům skutečně vyhrožoval, neměla by to být GIBS, nýbrž policie sama, protože pouze ona je příslušná zabývat se trestnou činností běžných občanů, jímž i přes pocity vlastní důležitosti Kalousek byl, je a bude.

Vše se vyjasnilo v momentě, kdy inspekce oznámila, že jediné, čím se může (a bude) v souvislosti s Kalouskovým telefonátem panu Mazánkovi zabývat, je otázka odkud unikla informace o telefonickém nátlaku ministra financí na zmiňovaného vyšetřovatele. Veškeré velkohubé výroky premiéra Nečase o vyčkávání na výsledky vyšetřování inspekce, jsou tak pouze snahou získat čas a najít kompromitující informace na vyšetřovatele Mazánka. Jinými slovy zpochybnit vyšetřování samotné a odvést pozornost od Kalouskových excesů jiným směrem. Vždyť, jak řekl kníže Schwarzenberg, padne-li Kalousek, padne i vláda. A tedy i Nečas.

Jakoby přehlédnut zůstal fakt, že informace mohla stejně jako od policie uniknout ze státního zastupitelství. Ostatně i tato skutečnost by neměla zůstat opomenuta. Státní zastupitelství totiž zůstává po celou dobu ušetřeno nevybíravých Kalouskových útoků, ačkoli každý průměrný student právnické fakulty dobře ví, že skutečným pánem trestního řízení je v ČR státní zástupce, nikoliv policejní orgán. Proč tedy Kalousek vyhrožuje pouze vyšetřovateli Mazánkovi? Že by si neuměl na státního zástupce sehnat telefon?

Ještě jasněji je po vystoupení policejního prezidenta Petra Lessyho na výboru pro bezpečnost. Nečas jako by zapomněl, že pár hodin před Kalouskovými telefonáty pohrozil svým ministrům odvoláním, pokud se něčeho podobného dopustí. Jelikož se tohoto úletu opět dopustil neodvolatelný Kalousek, strká premiér znovu hlavu do písku a opět oba vzývají mantru jménem GIBS. Proč asi? Potřebují „nezávislého“ inkvizitora? Někoho kdo povede vyšetřování, vyřkne rozsudek a vykoná popravu? Pak je nutné odpovědět na otázku, zda je GIBS skutečně nezávislou institucí a kdo ji dnes vlastně řídí…

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky