Deník V.B., č. 55
Mnohým lidem zůstává rozum stát: proč před krizí relativně nezadlužené Španělsko dnes tak očividně kolabuje? Na to je jako vždy hned několik desítek správných odpovědi. Avšak nejdůležitější je pouze jedna: kvůli bankovnímu socialismu. Španělský bankovní systém byl vždy tradičně značně provázán s tamním státem a vždy v něm cítil podporu a pomocnou ruku. Díky těmto prvkům, dle mého názoru, zcela nepřípustného propojení státní byrokracie a soukromého finančního sektoru mohly španělské banky během posledního desetiletí zcela bezhlavě vydávat další a další úvěry, aniž by si byly jisty jejich kvalitou.
Vznik gigantické bubliny na trhu nemovitostí na sebe nenechal dlouho čekat a ve své době byl přijat s nebývalým nadšením. Politici hlásili růst HDP, spekulanti realizovali nebývalé zisky a nikdo se nestaral o následky – všichni počítali s případnou podporou ze strany španělské státu a tedy potažmo i celé EU. Když v důsledku krize nakonec přišlo ono dramatické splasknutí této bankovně-byrokratické bubliny, ukázalo se, že španělský stát není s to dostát svým závazkům a jeho nezodpovědný bankovní systém jde prudce ke dnu.
Kdyby byl finanční sektor země zcela ponechán svému osudu, znamenalo by to nebývale ostrou fázi krize pro již dnes trpící španělské hospodářství. Něco podobného by sice během několika let nezbytně ozdravilo tamní hospodářství a posloužilo pevným základem budoucího růstu španělské ekonomiky, avšak taková léčba by nejprve znamenala výrazný propad současné životní úrovně Španělů. Rozhořčený národ by začal o to silněji volat po politické a možná i trestní odpovědnosti tamních elit a následky takových sociálních bouří nelze dnes dost dobře předpovědět.
To je skutečným důvodem, proč španělské politické špičky za žádnou cenu nepřipustí krach do kořenů prohnilého finančního systému země a budou čím dále více volat po zahraniční pomoci jejich zemi. Mezinárodní mezibankovní trh nemá sebemenší chuť nalévat nové miliardy do děravého španělského koryta, ve kterém dramaticky stoupá podíl špatných úvěru (3,3% na konci roku 2008, okolo 8,5% dnes), proto španělským bankám nezbývá než si zoufale půjčovat od Evropské centrální banky. Proto ona červnová gigantická půjčka ECB španělským bankám ve výši 337 miliard EUR a všechny nemalé půjčky předešlé. A bude hůř.
Pro nás to znamená jediné, ponaučme se z cizích chyb a dívejme se na současnou situaci v Evropě realisticky.