Je spoustu věcí, na kterých musíme zapracovat...

26.07.2012
Je spoustu věcí, na kterých musíme zapracovat...

Deník V.B., č. 60


Migrační politika současné vlády nese stejné stopy nekoncepčnosti, nepromyšlenosti a nesmyslnosti, jako všechny ostatní klíčové vládní politiky. Česká ekonomika nezadržitelně spěje do recese a současná migrační politika vlády je jen dalším hřebíkem do hrobu českého hospodářského růstu. 

Je zřejmé, že domácí ekonomika se neobejde bez schopných, iniciativních a pracovitých lidi. A právě přítok takovýchto migrantů, přítok mozků, by měl být naprostou prioritou naši migrační politiky, stejně jako je nespornou prioritou v každé dynamické a perspektivní ekonomice. Stejně tak odtok naších mozků do zahraničí by měl být největším strašákem pro skutečně čestné a zodpovědné ministry vlády. 

Opak je pravdou. Česká republika trvale ztrácí svojí atraktivitu pro pracovité a perspektivní a to jak pro ty českého, tak i cizího původu. Není potom divu, že naše hospodářství bez těchto lidi skomírá. Migrační politika, místo toho aby byla přínosem a vítaným vzpružením pro domácí hospodářství, stává se v režii současné vlády spíše nesmyslným a do sebe zahleděným byrokratickým molochem. 

Obraťme se k faktům. Od konce roku 2008, se počet platných povolení k zaměstnání v ČR snížil již o 92 294, tedy více než 3,5krát. Počet podaných žádostí o udělení povolení k dlouhodobému pobytu státními příslušníky třetích zemí poklesl jen mezi 31.12.2010 a 31.12.2011 o 12,8%. Celkový počet cizinců s povoleným trvalým a přechodným pobytem v ČR mezi léty 2008 a 2011 klesl více než 50 tisíc. 
Úspěšnost žádosti o udělení povelení k dlouhodobému pobytu cizinců v ČR v roce 2011 je doslova tragická. Z 2 211 cizinců, kteří požádali o povolení v souvislosti s podnikáním uspělo pouhých 22%. V případě žádosti v souvislosti s možnosti zaměstnání byla úspěšnost cizinců pouhých 66% a dále se domácím úřadům dokonce povedlo zamítnout 18% žádostí o udělení povolení ze strany zahraničních výzkumných pracovníků. 

I přes tyto negativní tendence v migrační politice státu a dlouhodobou hospodářskou stagnaci počet podnikajících cizinců v ČR nepřetržitě stoupá. Jejích hospodářský přínos zvláště v kontextu dlouhodobě se zhoršující demografické situace naši země je nedocenitelný. Ve většině případu se jedná o ekonomický aktivní lidi, kteří přijeli do naší země, aby rozšířily řády její progresivní a soběstačné střední třídní. Příjezdu takovýchto lidí, zvláště pak vědeckých pracovníků, bychom nejenom neměli bránit, naopak, měli bychom o jejich příjezd aktivně usilovat.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky