Ústavní stížnost Michala Babáka se opírá o řadu odborných posouzení právních specialistů a ústavních právníků, na základě kterých se předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová dopustila dvou porušení práv garantovaných Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod - zásahu do svobody projevu a zásahu do svobodné soutěže politických sil.
Poslanec Michal Babák dne 13. 7. 2012 zdůvodňoval legislativní opravy návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. Předsedající schůze Miroslava Němcová jeho vystoupení přerušovala a na závěr mu odebrala slovo. Právní experti shledali tato pochybení za natolik závažná, že doporučili podat stížnost k Ústavnímu soudu. "Zajímavé je, že svůj krok odůvodnila představením historického exkurzu k tématice, který byl plnohodnotnou součástí odborného stanoviska zpochybňujícího kvalitu a oprávněnost vládního návrhu. Přesto paní předsedkyně připustila, v obdobné situaci u vládního návrhu, jehož součástí je rovněž historický exkurz, jeho plné představení včetně všech dějinných souvislostí. Ač mě zakázáno, vládě povoleno!" komentuje situaci Michal Babák.
"Vůči chování paní předsedkyně, jsem hned na místě vznesl námitku, kterou momentální vládní většina odmítla. Z tohoto důvodu využívám svého práva podat ústavní stížnost, neboť jinou možnost obrany nemám.
Do doby rozhodnutí o mé Ústavní stížnosti by Ústavní soud měl odložit další projednávání tohoto zákona, neboť hrozí škoda v celkové výši sto šedesát devět miliard šest milionů korun a následně rozhodne tak, že zákon vrací Sněmovně k opětovnému projednávání." uvádí poslanec Babák.
Babákův čin kvitoval na pondělní tiskové konferenci také předseda strany Radek John "Toto rozhodnutí Ústavního soudu je nejen zásadní pro vyjasnění a garantování nedotknutelnosti práv každého jednotlivého zákonodárce, ale zároveň jsem přesvědčen, že může vést k přehodnocení názoru řady zákonodárců např. poslankyně Dagmar Navrátilové ze skupinky LIDEM, která se opakovaně veřejně nechala slyšet, že nepodpoří stávající vládní návrh. Považuji krok poslance Michala Babáka za zcela legitimní a jediný možný v situaci, kdy Michal Babák využil standardních opravných prostředků, které přiznává jednací řád Sněmovny. I toto neakceptovatelné chování předsedkyně Sněmovny Němcové potvrzuje, že vládní koalice si je vědoma mnoha slabin tohoto návrhu, a dělá vše proto, aby byl zákon urychleně přijat nehledě na důsledky a jeho legitimitu." uzavřel John.