V pondělí podvečer zasedala komise pro obranu složená z odborníků Věcí veřejných. Jednání se neslo v bouřlivé atmosféře a ve všudypřítomném duchu šetření. Debatovali jsme s experty VV na obranu především o navržených vládních úsporách a jejich smysluplnosti. Při jednání jsme vycházeli z premisy, že problematiku celkového systému obrany ČR velkou měrou způsobují měnící se externí podmínky, jako aktuální mezinárodní situace, závazky vůči NATO nebo hrozba terorizmu. Těmito měnícími se událostmi se Česká republika do jisté míry dostává do vleku událostí. Na čem však panovala jednoznačná shoda je bezpodmínečná nutnost jednoznačně prošetřit všechny armádní kauzy minulosti, které spadají do Kalouskovy, ale i Vondrovy éry na ministerstvu obrany. Jsme si plně vědomi, že kauzy Casa, Pandury, Gripeny nebo Tatry drásají nervy české veřejnosti.
Jednotnost postupu naší komise pro obranu naopak nepanovala nad typem úspor, které by se měly učinit. Resort ministerstva obrany byl na rozdíl od resortu vnitra ořezán v minulém roce jen nepatrně s příslibem ministra Kalouska, že léta následující budou ale o to hubenější. Komise VV si nicméně uvědomuje, že v armádě se nedá šetřit skokově, ale postupnými kroky. Nejprve je podle nás nutné optimalizovat řízení a administrativu generálního štábu vůbec. Kupříkladu některé posty, na něž by stačily civilní zaměstnanci, jsou obsazeny zaměstnanci ve služebním poměru, což se pochopitelně prodraží.
Na příštím jednání komise pro obranu je stanoveno ústřední téma na specializaci české armády. Potřebuje ČR vůbec tankové vojsko, které dnes již stejně slouží jen k výcviku?
,