Už není potřeba ptát se, kdo drží vládu Petra Nečase nad vodou, ale proč. Karty se odkryly už při hlasování zákona o důchodovém pojištění. Koaliční poslanec Jan Vidím se zdržel hlasování, jeho stranický kolega Marek Benda byl proti, přesto novela prošla těsnou stojedničkovou většinou. Z nezařazených poslanců to byl Michal Doktor, který hlasoval pro. Muž, jehož ideálům se dá v zásadě věřit, koneckonců nechal si jimi polepit svůj předvolební vůz.
Další, kdo hlasoval pro byl Milan Šťovíček. U něj však zůstává otázkou, zda jeho litvínovským voličům v důchodovém věku stojí neprolomení těžebních limitů za snížení životní úrovně, kterou jim bez pochyby zákon přinese. Poslední klíčový hlas však patřil Jaroslavu Škárkovi. Je s podivem, že poslanec koketující s Paroubkovými národními socialisty, kteří však všichni jako jeden muž hlasovali proti snížení důchodů, zvedl pro zákon ruku. Škárka spolu s kmotrem Jurečkem jsou ti, kteří drží Nečasovu vládu při životě. Věci veřejné budou analyzovat všechna hlasování, aby se vidělo kdo a proč.
Právě proto jsme nehlasovali
Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu při CERGE-EI zpracoval materiál k důchodům a předložil pět variant. Podle středního, tedy nejpravděpodobnějšího odhadu vzroste podíl osob pod hranicí relativní chudoby v domácnostech, kde je alespoň jeden její člen ve věku nad 61 let a pobírá starobní důchod, z dnešních 3,6 na pět procent. Výrazně větší nárůst chudoby by však postihl osaměle žijící důchodce nad 64 let, zvláště pak ženy, jejichž počet pod hranici chudoby by vzrostl z 13 na 21 procent. Musíme si přitom uvědomit, že se nejedná jenom o životní úroveň důchodů, nýbrž také potažmo o ty, kteří s nimi sdílí domácnost. Z celkového počtu domácností důchodců by se pod hranicí chudoby mohlo ocitnout až 18 procent.