18 milionů ve vzduchu? Chování Peake zasluhuje interpelaci

24.10.2012
18 milionů ve vzduchu? Chování Peake zasluhuje interpelaci

Se zájmem jsem si dnes přečetl článek na serveru Českápozice.cz, který rozebírá majetkové přiznání vicepremiérky pro korupci Karolíny Peake. Z obsahu vyplývá, že Peake zatajila 18 milionů korun. Rozhodl jsem se v této věci vicepremiérku interpelovat. 

 

 

Manželé Peakovi měli podle serveru Českápozice.cz prodat rezidence v pražské Troji za 57 milionů korun. Reálně ale získali asi 33 milionů, protože z částky splatili hypotéku a také zaplatili daně. Peake částku ještě snížila poté, co uvedla, že investovala do rekonstrukce domu.

„O penězích z realitní transakce však nenajdeme ani zmínku v čestném prohlášení o příjmech a majetku nabytém v průběhu výkonu funkce, které každoročně vyplňují veřejní funkcionáři, tedy i poslanci. Čestné prohlášení Karolíny Peake za období od 29. května, kdy se stala poslankyní, do konce roku 2010 je stručné. V majetku nabytém v tomto období, a to včetně peněžních příjmů, je uvedena pouze jedna položka – automobil Volvo za 1,1 milionu korun,“ upozorňuje server.

Kupní smlouvy byly uzavřeny v roce 2009, a podle Peake tudíž před vznikem poslaneckého mandátu. "Splátky kupní ceny sice dobíhaly i po 29. 5. 2010, ale neměly žádnou souvislost s (mojí) činností vykonávanou v roce 2010. V čestném prohlášení není ani oddíl, který by vyžadoval uvádění skutečností vzniklých před vznikem mandátu," uvedla předsedkyně (LIDEM) ve vysvětlení.

Jiného názoru na její počínání je však redakcí oslovený právní expert „Dle zákona o střetu zájmů je veřejný funkcionář povinen přesně, úplně a pravdivě písemně oznámit, že během výkonu funkce získal jakékoliv peněžité příjmy nebo jiné majetkové výhody, pokud souhrnná výše příjmů nebo jiných majetkových výhod přesáhne v kalendářním roce 100 tisíc korun. Tato povinnost se tedy vztahuje na všechny příjmy v příslušném období (s výjimkou platu veřejného funkcionáře) bez ohledu na to, z jakého jsou zdroje a zda mají původ v činnosti v předchozích obdobích, či nikoliv. Rozhodující je tedy to, kdy byl realizován příjem, nikoliv to, zda se případně opírá o právní titul z jiného období. To platí o to více v případech, kdy je příslušný příjem zahrnut do daňového přiznání příslušného veřejného funkcionáře za předmětné období. Je to přestupek a hrozí za to pokuta do výše 50 tisíc korun,“ tvrdí advokát renomované kanceláře.

Karolína Peake, je vzděláním právničkou, tři roky působila jako advokátní koncipientka. V Nečasově kabinetě získala funkci vicepremiérky a od července loňského roku předsedá Legislativní radě vlády. Myslím, že by své majetkové poměry měla Karolína Peake vysvětlit na plénu Sněmovny, pročež jsem se rozhodl ji interpelovat. Z její strany se jedná buď o nekompetentnost nebo úmysl.

 

související: 

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky