Se zájmem jsem si dnes přečetl článek na serveru Českápozice.cz, který rozebírá majetkové přiznání vicepremiérky pro korupci Karolíny Peake. Z obsahu vyplývá, že Peake zatajila 18 milionů korun. Rozhodl jsem se v této věci vicepremiérku interpelovat.
Manželé Peakovi měli podle serveru Českápozice.cz prodat rezidence v pražské Troji za 57 milionů korun. Reálně ale získali asi 33 milionů, protože z částky splatili hypotéku a také zaplatili daně. Peake částku ještě snížila poté, co uvedla, že investovala do rekonstrukce domu.
„O penězích z realitní transakce však nenajdeme ani zmínku v čestném prohlášení o příjmech a majetku nabytém v průběhu výkonu funkce, které každoročně vyplňují veřejní funkcionáři, tedy i poslanci. Čestné prohlášení Karolíny Peake za období od 29. května, kdy se stala poslankyní, do konce roku 2010 je stručné. V majetku nabytém v tomto období, a to včetně peněžních příjmů, je uvedena pouze jedna položka – automobil Volvo za 1,1 milionu korun,“ upozorňuje server.
Kupní smlouvy byly uzavřeny v roce 2009, a podle Peake tudíž před vznikem poslaneckého mandátu. "Splátky kupní ceny sice dobíhaly i po 29. 5. 2010, ale neměly žádnou souvislost s (mojí) činností vykonávanou v roce 2010. V čestném prohlášení není ani oddíl, který by vyžadoval uvádění skutečností vzniklých před vznikem mandátu," uvedla předsedkyně (LIDEM) ve vysvětlení.
Jiného názoru na její počínání je však redakcí oslovený právní expert „Dle zákona o střetu zájmů je veřejný funkcionář povinen přesně, úplně a pravdivě písemně oznámit, že během výkonu funkce získal jakékoliv peněžité příjmy nebo jiné majetkové výhody, pokud souhrnná výše příjmů nebo jiných majetkových výhod přesáhne v kalendářním roce 100 tisíc korun. Tato povinnost se tedy vztahuje na všechny příjmy v příslušném období (s výjimkou platu veřejného funkcionáře) bez ohledu na to, z jakého jsou zdroje a zda mají původ v činnosti v předchozích obdobích, či nikoliv. Rozhodující je tedy to, kdy byl realizován příjem, nikoliv to, zda se případně opírá o právní titul z jiného období. To platí o to více v případech, kdy je příslušný příjem zahrnut do daňového přiznání příslušného veřejného funkcionáře za předmětné období. Je to přestupek a hrozí za to pokuta do výše 50 tisíc korun,“ tvrdí advokát renomované kanceláře.
Karolína Peake, je vzděláním právničkou, tři roky působila jako advokátní koncipientka. V Nečasově kabinetě získala funkci vicepremiérky a od července loňského roku předsedá Legislativní radě vlády. Myslím, že by své majetkové poměry měla Karolína Peake vysvětlit na plénu Sněmovny, pročež jsem se rozhodl ji interpelovat. Z její strany se jedná buď o nekompetentnost nebo úmysl.
související: