Zdravotnictví chybí peníze. Heger svou nečinnost nezaplombuje

01.11.2012
Zdravotnictví chybí peníze. Heger svou nečinnost nezaplombuje

 Vládou České republiky včera prošel návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera na vyjmutí amalgámových plomb z veřejného zdravotního pojištění. Podle tohoto návrhu by si tak každý (až na vybrané skupiny obyvatel) musel za svoji plombu zaplatit.

 

 

Placení zubních plomb je jedním z celého balíku nápadů, které včera vzala vláda na vědomí. Ano, neschválila je, jen vzala na vědomí. Takto závažný dokument šel na jednání vlády jako dodatek programu na poslední chvíli, a to ještě v bloku pro informaci spolu s dalšími sedmi body.

 Podotýkám, že materiály pro informaci se pouze berou na vědomí, a to jako celek. O jednotlivých opatřeních, ani o hrazení plomb tak pravděpodobně neproběhla ani debata. Zpoplatnění amalgámových plomb je již jednou zavrhnutý nápad. Heger se tento bod snažil protlačit přes koalici už v minulosti, naštěstí jsme mu v tom ale tenkrát zabránili.

 Zpoplatnění amalgámových plomb v podstatě znamená jejich zařazení do nadstandardu,  a to i přestože to princip nadstandardu sám popírá. V tomto druhu nadstandardní péče mají být zákroky a materiály, které mají svoji levnější a stejně kvalitní alternativu, což v případě amalgámových plomb neplatí.

Zubní plomby už v tomto režimu jedou dnes. Můžete si vybrat: buď amalgámovou plombu zdarma (respektive proplacenou z veřejného zdravotního pojištění) nebo bílou plombu (tzv. kompozitní výplň), za kterou si zaplatíte. Přesně podle pravidla: základní péče zdarma, nadstandard za poplatek. Zde systém již dlouho a dobře funguje a není ho potřeba měnit.
Hlavní problém je v tom, že Heger nezvládá zavádění seznamu nadstandardu tak, jak jsme svého času protlačili v koalici. Heger pro tento rok dal do nadstandardu např. odlehčené sádry (mimo jiné další dobrý příklad fungování nadstandardu), některá očkování nebo některé kontaktní čočky. Vše v řádech desítek miliónů korun. Nic, co by se dalo označit za reformu.
Tím, že ministr nejedná, mu začínají v systému docházet peníze. Úspory, které měl podle koaliční smlouvy realizovat (5,5 mld. Kč ročně v letech 2012 až 2014) není schopen nalézt. A tak dnes přichází s tupým zpoplatněním plomb. Místo, aby omezoval plýtvání v systému a skutečně realizoval zdravotní reformu, zpoplatňuje nesmyslně základní péči.

Když byly VV ještě ve vládní koalici, nastartovaly nadějnou zdravotní reformu, která se měla opírat o jasná pravidla, měla zabránit plýtvání a zároveň neomezit dostupnost zdravotní péče. To, co z toho dělá ministr Heger, nelze označit jinak než marast.

 

 další články z rubriky Vize VV:

 

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky