Eurozóna a ideální měnová unie

07.08.2012
Eurozóna a ideální měnová unie

Každým dnem si eurozóna a potažmo i celá EU prochází neřízeným experimentem společné měny pro velmi nesourodé státy. Tvůrci společné evropské měny vycházeli z představy, že pravidla zakotvená v maastrichtských ekonomických kritérií jsou dostatečná na to, aby projekt EURO mohl úspěšně fungovat. V podstatě za pravdu jim dávala ekonomická teorie. Model optimal currency area je předobrazem konvergenčních kritérií. Všechny případné problémy se měly časem vyřešit sbližováním ekonomik. Dnes ale vidíme, že tomu tak rozhodně není a státy eurozóny se od sebe spíše hospodářsky oddalují.

Velmi důležitou roli, která se bohužel jen těžko zachycuje číselnými indikátory a které byly velmi podceněny, jsou charakteristiky dané kulturními, historickými a politickými reáliemi každé země. Pokud se země jako celek, tedy její vláda a obyvatelstvo, rozhodují v kritických situacích rozdílně od ostatních členů měnové unie, má to zásadní dopad na fungování celého uskupení.

V tomto směru lze v Evropě jasně vidět dělení na severní a jižní křídlo. Tyto oblasti se od sebe dosti kulturně liší. Velmi je to vidět například na postoji jednotlivých států k zadlužení. Některé země (především jižní křídlo) jsou jasně předlužené nad svoje možnosti a zároveň jejich ochota s tím něco zásadního udělat je malá. Například ve Španělsku je téměř nemyslitelné, že by se provedla opravdu zásadní reforma pracovního trhu a udělalo se tak něco zásadního s obrovskou nezaměstnaností nejenom mladých lidí. Řecko sice stále přijímá úsporná opatření, ale jejich dodržování rozhodně není vzorné. Kontroloři EU, MMF a ECB neustále hlásí nespokojenost. A to si představte, jak by Řecko asi postupovalo, kdyby tito komisaři na místě nebyli.

Naprostým opakem k přístupu k hospodářské krizi a veřejnému zadlužení je Estonsko. Tato pobaltská země za posledních 20 let jen jedinkrát porušila Pakt růstu a stability (v roce 1999 schodek 3,5 %). Celkové zadlužení je jen 6,3 % HDP. Přestože v roce 2009 byl meziroční propad ekonomiky před 14 %, vláda se nijak výrazně nezadlužila. Mzdy ve veřejném sektoru se snížily o 40 %, nezaměstnanost se zvýšila o 13 %, přesto jsme žádné nepokoje v ulicích Tallinnu neviděli.

Nechci tím říci, že jedna nebo druhá cesta je ideální, chci tím poukázat na to, že v rámci eurozóny spolu existují země, které od sebe kulturně i politicky velmi daleko. Tato zdánlivě neekonomická proměnná má ale naprosto zásadní vliv na fungování měnové unie, kde se oba státy nacházejí. 

Psáno pro blog.aktualne.cz

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky