V Německu, které v současné době táhne evropskou ekonomiku, sílí nevole proti předávání dalších, především fiskálních, kompetencí do rukou bruselských úředníků.
I německým politikům, kteří jsou zastánci politické a fiskální integrace EU, začíná docházet, že přenos kompetencí je tak enormní, že bude třeba vypsat referendum. Nejnověji se tak vyjádřil spolkový ministr zahraničí Guido Westerwelle. Tento názor se šíří německým parlamentem napříč politickým spektrem.
Angela Merkel pro ARD: "Potřebujeme politickou unii. To znamená, že musíme přesunout další kompetence do Evropy, krok za krokem."
Německý týdeník Spiegel nastínil tři možné scénáře konání referenda. Německá ústava neobsahuje příliš prvků přímé demokracie, a tak by bylo nutné ji kvůli EU-referendu změnit anebo obejít. Prvním, avšak nepravděpodobným scénářem je právě změna ústavy, nicméně v současné době neexituje taková politická shoda, která by to umožnila. Druhou možností je podle deníku vytvoření nové evropské ústavy, která by vynutila i přijetí nové německé, která by byla schvalována v referendu. Třetím scénářem by bylo uspořádání celoevropského referenda, ve kterém by hlasovali všichni občané EU o rozšíření kompetencí Bruselu.
Okolo přesunu dalších pravomocí národních států je třeba vést důkladnou diskuzi. Česká vláda by neměla podléhat tlaku Bruselu a jen proto, aby na nás ostatní „nekoukali skrz prsty“ podepisovat ukvapeně smlouvy, které by v budoucnu šly jen těžko zrušit. Každé masivní přesuny kompetencí mimo ČR by měly být schváleny v referendu i u nás. Odstrašujícím příkladem takového závazku bylo přijetí ESM mimo jakýkoliv zájem médií.
Zdroj: EUobserver.com