Nechceme drahé teplo. Domácnosti musí mít možnost vybrat si zdroj

18.03.2013
Nechceme drahé teplo. Domácnosti musí mít možnost vybrat si zdroj

Věci veřejné minulý týden na sněmovním semináři začaly naplňovat  další z bodů svého desatero, jehož cílem je snaha o levnější stát. Po vysoké ceně potravin zatěžují rodinné příjmy značnou měrou výdaje za topení, zvláště pak je-li rodina připojena k centrálnímu zdroji tepla (CZT). Stát navíc výrazně stěžuje lidem možnost odstřižení a přechodu na alternativní zdroj, což chceme změnit úpravou zákona.

 

 

Že se jedná o velký problém, dokazují statistiky. Domácností zásobovaných teplem je skoro 1,5 milionu, což z celkového podílu všech obyvatel ČR zásobovaných teplem činí 38,1%. I když byl průměrný nárůst cen tepla v ČR poměrně velmi nízký, nadále existují značné rozdíly mezi cenami pro koncové odběratele různých tepláren. Například rozdíl mezi „nejlevnějším“ teplem z Elektráren Opatovice a „nejdražším“ dodávaným teplem v ČR je téměř 100 %. Jinými slovy, odběratelé v Jablonci nad Nisou zaplatí za stejnou dodávku tepla dvojnásobek toho, co odběratelé v Pardubicích a Chrudimi.

souvisejícíŤuk, ťuk: Energetická chudoba klepe na dveře poloviny domácností

Většina tepla je vyrobena z dvou surovin zemního plynu a hnědého uhlí. ČR je závislá na dovozu zemního plynu z Ruska ze 75% a z Norska z 25% a přestože mezi roky 2012 a 2013 nedošlo k výraznému navýšení ceny, v dlouhodobém horizontu se odborníci shodují na postupném zdražování této komodity.

   

U hnědého uhlí, jak uvádí studie Energostatu, je ekonomická výhodnost do budoucna ohrožena podstatněji, „Vedle řady dalších  faktorů - spíše externích, působících z EU – zejména hrozícím podstatným zdražením hnědého uhlí v České republice. To souvisí jednak s dlouholetou snahou Czech Coal o zvýšení své ziskovosti a aktuálně i s dopadem rodícího se dlouhodobého kontraktu dvou největších těžebních firem na roční dodávce více než 5 milionů tun hnědého uhlí z Lomu Vršany do Elektrárny Počerady. Tato smlouva má zahrnovat skokový nárůst ceny hnědého uhlí pro Počerady s následným rychlým zdražováním v dalších letech.“

     

Ikdyž budou prolomeny limity, jak ukazuje grav (viz níže) nebudou mít teplárny v dlouhodobém výhledu dostatek hnědého uhlí a bude potřeba přejít při výtápění na alternativní zdroje, v čemž by stát rozhodně neměl bránit.

Právě kvůli výše popsaným aspektům představily VV novelu energetického a stavebního zákona. Ta musí být upravena v několika paragrafech, aby nebránila domácnostem v přechodu na alternativní zdroje, ale aby jim naopak umožňovala výběr z několika zdrojů vytápění.

Ve stavebním zákoně musí být nově definován pojem tzv. Plynové zdroje. Ty budou vyňaty ze stavebního řízení, čímž se usnadní a urychlí přechod občanů od Centrálních Zdrojů: V praxi to znamená omezení administrativy a problémů ve stavebním řízení. V paragrafu 109 se zamezí zneužívání postavení centrálních zdrojů ke svému finančnímu prospěchu ve stavebním řízení. 

energetickém zákoně pak změnou paragrafu 11 A se zkrátí výpovědní doba pro odpojení od CZT a jasně se definuje maximální doba výpovědní lhůty na jeden rok.

 

Další vize VV

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky