Podle nejnovější statistiky mezinárodního žebříčku konkurenceschopnosti, zpracovaného prestižním švýcarským institutem IMD, česká ekonomika rapidně ztrácí schopnost konkurovat jiným státům. Žebříček porovnává konkurenceschopnost 59 předních zemí světa na základě 329 kritérií a souhrnná data hovoří jasně: jenom za posledních pět let se konkurenceschopnost našeho hospodářství propadla o pět příček! Jednou z kategorií hodnocení jsou také indikátory hodnoticí úroveň vědecké infrastruktury v naší zemi a právě tato kategorie nás bohužel velmi znatelně táhne dolů.
Česká republika bohužel na poli vědy patři mezi hodnocenými zeměmi k jasně podprůměrným. Nejtragičtější je přitom stav spolupráce mezi akademickou sférou a podnikately. V tomto parametru jsme se umístili na 48. místě na světě. Před námi se ocitli Filipíny, Indie, Kolumbie, Argentina, Španělsko, Indonésie, Čína a Rumunsko. Za námi se umístilo již jenom 11 států a také proto se nemůžeme divit stavu našeho školství, hospodářství a trhu práce.
Financování české vědy ze strany států v reálných číslech stále upadá, reforma vysokého školství je v nedohlednu a podpora inovativního podnikání je pro tuto vládu prázdným rétorickým heslem. Přitom lepší propojení businessu a univerzit by zcela evidentně přineslo důstojnější platy do naší akademické sféry, stejně jako by taková změna dodala jasný prorůstový impuls pro naše malé a střední podnikatele.
Nejlepších výsledků v této kategorii dlouhodobě dosahují země jako Švýcarsko, Izrael, USA, Singapur a Německo, tedy právě ty národy, které moc dobře ví, jak důležité je, aby vláda věnovala náležitou institucionální podporu vědě, výzkumu a inovativnímu podnikání. A aby bylo jasné, že ze strany Věcí veřejných nejde o prázdnou rétoriku, již dnes připravujeme novelu zákona na podporu českých patentů. Bude-li ze strany ostatních politických stran dobrá vůle, již za několik měsíců z opozice prosadíme jasné prorůstové opatření, které podpoří jak českou univerzitní sféru, tak i malé a střední podnikatele.