Vít Bárta: Lži a podvody kolem DPH...

13.07.2012

Přepis mého dnešního projevu v Poslanecké sněmovně

Vážená paní předsedkyně, dámy a pánové, myslím si, že vždycky je zapotřebí, a popravdě řečeno, naučil jsem se tomu až tady v Poslanecké sněmovně, až reálnou politickou praxí vždycky se velmi a velmi se snažit zamýšlet nad tím, co je za vlastní snahou především pana ministra Kalouska, a vždycky přemýšlet nad tím, že to, co na první pohled vypadá jako jeho bohulibý záměr, za sebou skrývá něco, co je zapotřebí rozkrýt a jasně na to upozornit.

A já si myslím, že jeden z největších podvodů, který v tuto chvíli tady v Poslanecké sněmovně probíhá, je právě ona snaha nyní zvýšit DPH. Myslím si, že je zapotřebí pracovat s tím, že pan ministr Kalousek by bezesporu v tuto chvíli ihned komentoval to, že jsem byl ještě u toho, když jsme se bavili o zvyšování DPH, ba dokonce, že byla atmosféra k tomu, že jsem si dokázal představit zvýšení DPH. 
Ale nesmí se zapomínat na to, že politika a ekonomika se vyvíjí velmi rychle, a že já jsem se naučil v byznysu, že vyhrává pouze taková společnost, která je schopna dostatečně rychle reagovat na změnu turbulentního, ekonomického a v návaznosti politického prostředí, rychle a efektivně. Pan ministr Kalousek ví, že za první polovičku tohoto roku při zvýšení DPH došlo k prudkému zvýšení inflace na 3,5 %, z čehož 1,7 % jsou zvýšení díky DPH. Pan ministr Kalousek ví, že zvýšení DPH reálně vedlo nejen k tomu, že nevybral to, co předpokládal, ale ještě naopak došlo k snížení příjmů státní pokladny z výběru DPH. 
Na první pohled je to neuvěřitelná drzost, v tomto kontextu přijít po půl roce do sněmovny a říct: "tak to DPH, když jsme ho poprvé zvýšili a vybíráme méně, tak můj návrh je, že ho teďka zvýšíme ještě znova". A i když je patrné, že v tomto kontextu vybereme tudíž ještě méně, a i když je patrné, že bychom tady měli spíš debatovat o tom, že by bylo správné ve prospěch občanů ČR to DPH zpátky snížit, protože je velmi pravděpodobné, že by stát vybral úplně to samé při vyšším DPH, tak naopak my se tady budeme bavit o tom, že do DPH zvýšíme ještě jednou. 
A já vám řeknu proč se o tom vlastně bavíme. My se o tom bavíme proto, že tady v brzké době budeme projednávat státní rozpočet pro příští rok, a u toho státního rozpočtu pro příští rok je výchozím bodem debaty to, kolik příští rok státní kasa vydělá. A když my teď schválíme to, že zvýšíme DPH, tak pan Kalousek bude moci do státního rozpočtu počítat s tím, že víc na tom DPH vybere, i když my všichni víme, že to je blbost a že v žádném případě na DPH více nevybere. 
A v tom je ten vtip. Když loni v únoru Věci veřejné opakovaně bojovaly dva roky systematicky za zvýšení platu učitelů, z ničeho nic se objevilo to, že máme ve státní kase málo peněz, a proto musíme teď hned mimořádně škrtnout, a proto bohužel nemůžeme naplnit koaliční smlouvu, bohužel nemůžeme splnit to, co jsme si původně slíbili, a bohužel mimořádně, slovo mimořádně, škrtneme nějaké státní výdaje, které v mimořádné situaci můžeme škrtnout. 
To mimořádné škrtání, dámy a pánové, připomínám, že za dva roky této koalice proběhlo čtyřikrát. Čtyřikrát ministr financí naplánoval, rozběhl se, skočil do zdi, řekl promiňte, neproskočil jsem tou zdí, ukazuje se chyba a musíme to znovu přepočítat a musíme někde škrtat. A nemáme čas škrtat systémově. Nemáme čas se zabývat schvalováním zákonů, které by tady systematicky snížily náklady veřejné správy a státu, ale teď hned máme 14 dní, měsíc na to, abychom rychle něco proškrtali. 
Tak co bychom škrtli? Tehdy nás rozčiloval pan ministr Dobeš, takže jsme škrtli platy učitelům. Teď nás rozčiluje policejní prezident, tak škrtneme platy policistům. To je podstata toho, co tady zažíváme. To je podstata snahy zvýšit DPH. A nejde o nic jiného, než o podvod na vás, politicích, na úkor kasy státní, ale především občanů. To je podvod. 
A nejtrapnější na této celé záležitosti je, dámy a pánové, že když tady dnes ráno Petr Skokan citoval telefonát s panem ministrem Kalouskem, všechny zaujalo to, že pan ministr pana poslance Skokana častoval nadávkami. Mě tam zaujalo něco úplně jiného, mně tam zaujalo to, že pan ministr se ptá pana poslance Skokana: Já jsem ti neschválil nějakou dotaci?? Že jsi na mě teď zlý?? Ano, dámy a pánové, to je podstata uvažování ministra Kalouska. To je podstata toho bahna, ve které teď koalice je. To je podstata toho, proč teď budeme odrbávat občany. Budeme podvádět umělým navyšováním státního rozpočtu, abychom mohli dávat a slibovat ty dotace těm jednotlivým politikům v koalici, protože koalice je čím dál tím dražší. Čím dál dražší je každý poslanec, každý poslanec, který tady má zvedat ruku a ztrapňovat se, protože ví, že tady po dvou letech v koalici nebude, ten se přeci potřebuje do smrti zajistit. Ten se přeci bojí, co bude dál, a tak na tom holt celá koalice stojí, na úkor platů učitelů, na úkor platů policistů a na úkor všech občanů ČR. To je podstata podvodu, který tady máme nyní schválit. 
A aby toho nebylo málo, dámy a pánové, ministerstvo obrany v koaliční smlouvě mělo detailně analyzovat, jestli lze, nebo nelze na MO nadále šetřit. MO místo toho, aby udělalo analýzu, jak šetřit, prosadilo v koalici bílou knihu, bohužel za velké účasti poslance zvoleného za VV Viktora Paggia. V bílé knize se prosadilo, že naopak MO se musí přidat. To, co bylo v koaliční smlouvě, to neplatí, jelikož se přišlo na to, že máme velké závazky. A v tomto kontextu ministr obrany spojený s kauzou ProMoPro a za účasti ministra financí spojený bezesporu spojený s kauzou za nevydání paní Parkanové. Stáli u podstaty rozpočtu MO. Dámy a pánové, leží tam 20 mld. Kč ročně. To je přesně to, co vybereme zvýšením DPH, a to je přesně to, kde nám 650 milionů na letadlech CASA chybí. A je to přesně to, kde máme bezesporu ještě hromadu dalších takovýchto roztomilých zakázek, jako je například debata nad prodloužení stíhacích letounů, o kterých by se mělo systémově debatovat, jestli si je můžeme, nebo nemůžeme dovolit. Ale pozor, v tom je opět ten vtip, že my zvýšíme DPH a budeme předpokládat, že vybereme o 20mld Kč víc, ale my nevybereme o 20 mld víc, takže v lednu příštího roku ministr Kalousek řekne, že musíme snížit Lessymu plat, to je jednoduché a rychlé, protože byl na mě zlý a na gripenech šetřit nemůžeme, protože to zabere hromadu času. Jó, kdybychom to věděli dopředu, že v této situaci budeme, no to bychom se nad těmito systémovými škrty mohli zamyslet. Ale to teď nemůžeme, teď na to není čas. Teď musíme škrtat narychlo. Loni to byl Dobeš, protože mě bodnul kružítkem do zadku a naštval mě, tak nedáme platy učitelům. Teď je to Lessy a nedáme platy policistům a ještě je to policejní zvůle a policejní stát. A kdyby to náhodou policejní stát nebyl, tak je to stát ABL, tak za to může Bárta s Morozem. Já bych rád připomněl panu ministrovi financí v této souvislosti to, že jsem si u něho vždy vážil logiky a inteligence, se kterou dělal politiku. Ale prohlásit, že vydaný a souzený Bárta řídí policii. To je intelektuální „majstrštyk“, pane ministře. Vzhledem k tomu, že pan ministr Kalousek vysokou inteligenci, přemýšlím spíše o tom, že by stálo za to, aby pan ministr navštívil nějakou specializovanou kliniku svého přítele pana ministra Hegera ve Zvonokosech a psychiatrická analýza pana ministra Kalouska byla předmětem hluboké analýzy v zájmu nejen ministra Kalouska, ale také v zájmu státu. Dámy a pánové, je to podvod! Je to lež! A protože se to celé bortí, protože to hnije, protože to smrdí, protože tady sedí Vysloužil schovaný za počítačem a bojí se, protože ví, že hlasoval pro podvod, protože ví, že to hnije a smrdí, tak si čím dál tím víc si můžeme dovolit, že lži ministra financí jsou čím dál průhlednější, jednodušší, že je čím dál tím jednodušší ho nachytat na tom, jak mu tečou nervy, a jak to celé jde do pekel. Dámy a pánové, nezvyšujte DPH, je to podvod nejen na voliče, ale i na Vás, máte myslím mnoho z Vás velké ego a nenechte ze sebe dělat voly.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky