Český export, to nejsou jenom auta a pivo, na které můžeme být patřičně pyšní, ale třeba i antivirový software. Naše země se může pyšnit hned několika špičkovými společnostmi působícími v této vysoce technologické oblasti a jednou z nich je i společnost Avast.
V posledních dnech se o ní mluví především díky jejímu rozhodnutí vstoupit na americkou burzu NASDAQ. Hodnota firmy se blíží 1 miliardě dolarů, její roční zisk se pohybuje kolem jedné miliardy korun a její software má přes 159 milionů uživatelů. Jedná se tedy o mimořádný úspěch českého businessu v oboru klíčovém pro budoucí vývoj domácí ekonomiky – v sektoru inovaci.
Přitom tento business tady vůbec nemusel být a naše ekonomika by z něj vůbec nemusela mít prospěch, kdyby se jeho tvůrci jako stovky jiných talentovaných Čechů přestěhovali do zahraničí a rozhodli se podnikat například v pověstném americkém ráji technologického podnikání – v Silicon Valley.
Doslova lze tvrdit, že takzvané inovativní know how národa spočívá v znalostech, schopnostech a intelektuálním potenciálů několika málo tisíc schopných jedinců. A naším předním cílem by mělo být zamezit jejích odchodu do zahraničí a to především vytvořením odpovídajícího prostředí pro jejich práci. Odtok mozků nás totiž již dnes přišel velmi draho.
Bohužel se z toho ani jedna česká vláda nepoučila. V zemi dosud chybí smysluplná koncepce rozvoje (nikoliv stagnace) vědy a výzkumů, úroveň našeho základního a středního školství v mezinárodních srovnáních dlouhodobě upadá. Nepodporujeme dostatečně inkubátory a akcelerátory pro inovativní podnikání, nejsme schopni zajistit příliv zahraničního rizikového kapitálu do země, každoročně bezmocně sledujeme odjezd stovek vysoce kvalifikovaných odborníků do zahraničí a co hůř, evidentně nic z toho současnou vládní garnituru vůbec netrápí.
Všechny prvky, jež tvoří prostřední, v němž společnosti jako Avast vznikají, dnes stagnují nebo otevřeně upadají, protože se pán Kalousek rozhodl právě na nich šetřit. Těžko lze najít lepší příklad tupých škrtů nežli drastické snížení rozpočtu akademie věd ČR, či dlouhodobé do oči bijící podfinancovanou rezortu školství.
Toto je fatální strategická chyba, Česká republika nemůže dlouhodobě dosahovat skutečného ekonomického růstu bez toho, aniž by vynikla v nejdynamičtějším sektoru současného světového hospodářství – v inovativním podnikání, jež je těsně spjato s odpovídajícím legislativním prostředím, silným vědeckým a výzkumným zázemím a dynamickým školským systémem.
O tom, jak jsme na tom dnes, jasně vypovídá fakt, že výše zmíněná veleúspěšná a ryze česká společnost Avast se rozhodla mít své sídlo v Nizozemí. V Nizozemí, jehož vláda na rozdíl od té naši alespoň vytvořila pro inovativní podnikání odpovídající legislativu, tedy něco, co je praktický zadarmo a pouze vyžaduje politickou vůli a pozornost. Třeba takovou politickou vůli a pozornost, jakou vládní špičky raději věnují pokusům o ovlivnění vyšetřování v kauze Parkánová. Není divu, že pak na nějakou budoucnost hospodářství země a podobné prkotiny prostě nezbývá čas.