V časopise Týden bylo v minulých dnech zveřejněno srovnání Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, ve kterém se porovnávaly čisté mzdy v jednotlivých státech Evropy. Nelze samozřejmě vzít jen nominální mzdy, je třeba je přepočítat podle kupní síly (tedy podle toho, co se za danou mzdu dá v jednotlivých státech pořídit).
Jak z tohoto srovnání Česká republika vyšla? Nijak zářně, z 25 srovnávaných zemí jsme se umístili šestí od konce. Hůře jsou na tom např. Poláci, Slováci či Estonci. Vůbec nejhůře dopadli Maďaři. Průměrná čistá mzda v ČR je 18 636 Kč. Na Slovenku je to po přepočtení asi 16 300 Kč, v Maďarsku 15 200 Kč. Naopak suverénně nejvíce berou lidé ve Švýcarsku (přes 46 tisíc Kč), následuje Velká Británie a Nizozemsko (oba asi 42 tisíc Kč).
Při pohledu na tabulku mě okamžitě napadají dvě věci. Země s nejvyšší průměrnou mzdou nejsou žádné montovny, jsou to země vysokou produktivitou práce a zároveň země, kde vznikají vysoce sofistikované produkty a služby s vysokou přidanou hodnotou. Přesně tady vidím vzor pro ČR: vzdělaná a produktivní pracovní síla, výroba špičkových výrobků a specializovaných služeb, které vyvážíme do celého světa. Bohužel jak dlouhodobě říkám, současná vláda dělá jen pramálo proto, aby se naše republika do této elitní skupiny dostala. Investice do vzdělávání, vědy a výzkumu jsou potlačovány. Strategie české konkurenceschopnosti s cílem dostat se mezi top 20 zemí je sice hezky napsaný, ale zůstává jen na papíře. Místo toho se zvyšuje DPH a dělají se plošné nekoncepční škrty.
Druhá myšlenka, která mi hned vyskočila, je ta, že země, které v rámci EU dostávají největší dotace a podporu mají o dost vyšší mzdy než např. na Slovenku a Estonsku, které je svým dílem dotují. Tak např. Španělsko má přepočtenou průměrnou čistou mzdu skoro 30 tisíc Kč, Řecko i přes obrovskou krizi cca 20 tisíc Kč (srovnejte se Slovenskem 16 300 Kč či Estonskem 16 200 Kč). Je sice třeba brát i úvahu i to, že zemích PIIGS je vysoká nezaměstnanost, která průměrnou mzdu zkresluje, ale to je na Slovensku třeba také. Každý Slovák musí kroutit hlavou, proč má vlastně dotovat svého bohatšího jižního kolegu.