Ministr Drábek neprozradil, zda a kde na ministerstvu šetří

08.08.2012
Ministr Drábek neprozradil, zda a kde na ministerstvu šetří

Zhruba před měsícem a půl jsem se se svými poradci sešel nad rozpočtem Ministerstva práce a sociálních věcí. Je to rezort s nejvyšším rozpočtem. Pro rok 2012 má od sněmovny schváleno přes 504 mld. Kč. Z toho jde 373 mld. Kč na starobní důchody. To je položka, která se dá zásadně ovlivnit jen snížením důchodů – tak jak to předvádí současná vláda. Ovšem zbylých 130 miliard, které jdou na sociální dávky, podpory, sociální služby či na vlastní chod ministerstva je částka, jejíž výši může ministr Drábek velmi výrazně ovlivnit svým každodenním jednáním. Na ministerstvu se zavádí nové nákladné systémy, ministr má zefektivňovat provoz úřadu i vyplácení dávek. Jednotlivé rozpočtové položky se z roku na rok také mění o miliardy. Ať již dolů nebo nahoru. Nad některými z nich jsme si opravdu lámali hlavu. MPSV totiž opravdu relevantní informace o jednotlivých úsporách nevydává.

Rozhodl jsem se na ministra Drábka obrátit s písemnou poslaneckou interpelací a některé úspory si vyjasnit. Čekal jsem, jak se ministr rozepíše o opatřeních, které na ministerstvu dělá. Jak jeho úředníci řídí sociální systém a jak se aktivně hledají úspory především na větší adresnosti dávek a podpor a na provozu samotného ministerstva. Jaké však bylo mé rozčarování z odpovědi ministra. Nedozvěděl jsem se nic nového. Drábek jen rozepsal jednu rozpočtovou tabulku a vypsal legislativní změny. Nic co by vypovídalo o jeho skutečné práci na ministerstvu. V podstatě dal do rovnítka úspory a schválené zákony. To za celou dobu neudělal nic jiného, než že předložil pár sociálních zákonů?

Když jsem se v interpelaci ptal, proč rostou dávky pomoci v hmotné nouzi a dávky pro zdravotně postižené, dostal jsem odpověď, že se navýšení na základě hlášení územních pracovišť očekávalo. Zajímavá odpověď na otázku proč se tak děje.

Dále jsem položil podotázku, jak ministerstvo provedlo škrty, které vláda schválila v březnu letošního roku. Tedy jen 4 měsíce po schválení státního rozpočtu v rámci úspor v letošním rozpočtu. Pro MPSV to znamenalo selektivní škrt 3,8 mld. Kč. Nešlo mi do hlavy, jak se v rezortu může jen tak během jednoho čtvrtletí najít taková částka. Rozpočet se přece musí sestavovat podle reálných odhadů. Odpověď ministra byla opět prostá, 3 miliardy se na sociální podpoře, nemocenském pojištění a podpoře v nezaměstnanosti ušetřily na základě aktualizace odhadů. Opět odpověď, která neříká vůbec nic. Žádná podrobná analýza.

Ministr Drábek je ve svém úřadu již dva roky. Za tu dobu stihnul zadat mnoho zakázek za miliardy do nových systémů nebo zavádění sociálních karet. Podle odpovědí MPSV se zdá, že se žádné zásadní úspory nenalezly. Odpověď vyznívá tak, že se jen čeká, jak vše dopadne. Copak se žádné aktivní kroky nedělají?

Drábkovi ale spát nedám, už nyní sepisujeme interpelaci další, která by měla konečně přimět ministra, aby odhalil, za co že byly utráceny státní miliardy a co vlastně na ministerstvu kromě pár zákonů udělal.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky