Jak již jsem avizoval v předchozím článku, hodlám tomuto tématu v následujících dnech věnovat skutečně pozornost. Ceny potravin ovlivňují životní úroveň občanů země i její konkurenceschopnost. Je to odraz našeho blahobytu a zrcadlo vládní politiky. Platí-li to vše, pak ceny potravin v ČR jsou i důkazem toho, že je tady něco špatně.
Níže již sami vidíte tabulku, ve které je nalevo přehledně uspořádáno 15 známých výrobků denní spotřeby, a nahoře jsou uvedeny prodejny, v nichž byly zakoupeny. Pro přehlednost je tabulka doplněna sloupcem „rozdíl“ naznačujícím odlišnost cen mezi jednotlivými státy v korunách stejně jako sloupcem „%“ vyjadřující stejnou odlišnost v procentech.
Modrá čísla symbolizují ceny v ČR, zelená čísla představují vyšší ceny v zahraničí nežli jsou ceny u nás a červená čísla naopak znamenají, že je toto zboží v zahraničí levnější než v České republice. Tabulce zcela evidentně dominují červená čísla a konkrétně to znamená, že nákup, který stál Čecha 709,10 Kč, vyšel jeho německého souseda na pouhých 561,70 Kč.
Téměř 150 korunový rozdíl v cenách je přitom z velké časti dán tím, že zatímco Čech musel z tohoto nákupu na DPH odvést okolo 80 korun, jeho německý protějšek zaplatil daň dvakrát nižší. Nelze se proto divit tomu, že ze 148 aut zaparkovaných před německým Kauflandem mělo 8 českou poznávací znáčku, zatímco z 55 aut před Libereckým Kauflandem stálo pouze jedno zahraniční auto a to bylo k tomu všemu z Ukrajiny.
Češi, kteří to mají do těchto zemí blízko, proto masově nakupují v zahraničí a v tom se jim nelze vůbec divit. Například v Polsku je z 15 výše zmíněných výrobků dráž vyjde pouze sůl a to o necelé 4,5 koruny. Celkový nákup je však přijde na více než o 200 korun levněji, což je velmi citelná suma v rozpočtu každé rodiny.
O kolik dráž by je stál tento nákup doma po zavedení ještě vyšší sazby DPH v roce 2013? O kolik miliard korun ročně již dnes přichází naše státní pokladna v důsledku toho, že Ministerstvo financí takto nutí vlastní občany nakupovat v zahraničí a udržovat tak nad vodou cizí státní rozpočty? A co mají dělat lidé bez auta či lidé žijící příliš daleko od hranic, aby si v takových cenových podmínkách alespoň zachovali svoji někdejší životní úroveň?
Právě tyto otázky by měly být předmětem akutního zájmu politiků, nikoliv pochybné a předražené církevní restituce či další aktuální výmysly této vládní koalice. Jak jsem již napsal, rozumné ceny potravin jsou zárukou naší životní úrovně i ekonomické konkurenceschopnosti a proto vám již během několika následujících hodin přinesu další analýzu cenové hladiny u našich sousedů, tentokrát v Rakousku a na Slovensku. Znalost ucelených faktů a aktuální reality (všech pět kontrolních nákupů bylo uskutečněno v pátek 28. září) by měla vždy předcházet promyšlenému a ohleduplnému politickému rozhodnutí. Nedovede-li si je naše vláda opatřit sama, pak si je zde alespoň může dohledat.
psali jsme: EU se šprajcla a státní kase hrozí "maňas" 25 miliard. Co dál, pane Kalousku?
Ministře Kalousku, Manchester je už pasé. Potřebujeme levnou naftu