Srovnejte ceny potravin s našimi sousedy. Tabulka uvnitř

30.09.2012
Srovnejte ceny potravin s našimi sousedy. Tabulka uvnitř

Jak již jsem avizoval v předchozím článku, hodlám tomuto tématu v následujících dnech věnovat skutečně pozornost. Ceny potravin ovlivňují životní úroveň občanů země i její konkurenceschopnost. Je to odraz našeho blahobytu a zrcadlo vládní politiky. Platí-li to vše, pak ceny potravin v ČR jsou i důkazem toho, že je tady něco špatně.

Níže již sami vidíte tabulku, ve které je nalevo přehledně uspořádáno 15 známých výrobků denní spotřeby, a nahoře jsou uvedeny prodejny, v nichž byly zakoupeny. Pro přehlednost je tabulka doplněna sloupcem „rozdíl“ naznačujícím odlišnost cen mezi jednotlivými státy v korunách stejně jako sloupcem „%“ vyjadřující stejnou odlišnost v procentech.

                        

Modrá čísla symbolizují ceny v ČR, zelená čísla představují vyšší ceny v zahraničí nežli jsou ceny u nás a červená čísla naopak znamenají, že je toto zboží v zahraničí levnější než v České republice. Tabulce zcela evidentně dominují červená čísla a konkrétně to znamená, že nákup, který stál Čecha 709,10 Kč, vyšel jeho německého souseda na pouhých 561,70 Kč.

Téměř 150 korunový rozdíl v cenách je přitom z velké časti dán tím, že zatímco Čech musel z tohoto nákupu na DPH odvést okolo 80 korun, jeho německý protějšek zaplatil daň dvakrát nižší. Nelze se proto divit tomu, že ze 148 aut zaparkovaných před německým Kauflandem mělo 8 českou poznávací znáčku, zatímco z 55 aut před Libereckým Kauflandem stálo pouze jedno zahraniční auto a to bylo k tomu všemu z Ukrajiny.

Češi, kteří to mají do těchto zemí blízko, proto masově nakupují v zahraničí a v tom se jim nelze vůbec divit. Například v Polsku je z 15 výše zmíněných výrobků dráž vyjde pouze sůl a to o necelé 4,5 koruny. Celkový nákup je však přijde na více než o 200 korun levněji, což je velmi citelná suma v rozpočtu každé rodiny.

O kolik dráž by je stál tento nákup doma po zavedení ještě vyšší sazby DPH v roce 2013? O kolik miliard korun ročně již dnes přichází naše státní pokladna v důsledku toho, že Ministerstvo financí takto nutí vlastní občany nakupovat v zahraničí a udržovat tak nad vodou cizí státní rozpočty? A co mají dělat lidé bez auta či lidé žijící příliš daleko od hranic, aby si v takových cenových podmínkách alespoň zachovali svoji někdejší životní úroveň?

Právě tyto otázky by měly být předmětem akutního zájmu politiků, nikoliv pochybné a předražené církevní restituce či další aktuální výmysly této vládní koalice. Jak jsem již napsal, rozumné ceny potravin jsou zárukou naší životní úrovně i ekonomické konkurenceschopnosti a proto vám již během několika následujících hodin přinesu další analýzu cenové hladiny u našich sousedů, tentokrát v Rakousku a na Slovensku. Znalost ucelených faktů a aktuální reality (všech pět kontrolních nákupů bylo uskutečněno v pátek 28. září) by měla vždy předcházet promyšlenému a ohleduplnému politickému rozhodnutí. Nedovede-li si je naše vláda opatřit sama, pak si je zde alespoň může dohledat.

 

psali jsme: EU se šprajcla a státní kase hrozí "maňas" 25 miliard. Co dál, pane Kalousku?

                 Ministře Kalousku, Manchester je už pasé. Potřebujeme levnou naftu

                   

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky