Projev na 4. schůzi PSP ČR

07.09.2010

Dámy a pánové, je mi velkou ctí, že mohu vystoupit na tomto fóru v den, kdy zde po sedmi letech vystoupil pan prezident.

Bez ohledu na to, co tady zaznělo, tak mám potřebu vám říct, že já stále nelituju toho, že jsem se stal politikem. Nelituju toho, že jsem poslancem. A pevně doufám, že tak, jak tady pan prezident říkal, že sto osmnáctka je nadějí po slušnější a lepší Sněmovně, tak že to dokážeme. Já musím říct, že humor a vtip, který tady zazníval z řad komunistické strany, je pro mě tou nadějí na to, že to bude veselé, vtipné a zároveň slušné.

Co se týče toho, co tady zaznělo, já se jinak pokusím proti svým zvyklostem zde ve Sněmovně tedy o méně emocionálně nabité, ale o to faktičtější vyjádření. My jsme jako vláda - a teďka já řeknu za Kamila Jankovského, za Pepu Dobeše i za Radka Johna - neměli žádných deset, žádných sto dnů hájení. Ale od první chvíle, co jsme ve svém úřadu, tak musíme napravovat řadu chyb předchozích vlád, vyrovnávat se se zadlužením státu, které způsobili i ti, kteří tady hovořili, kupříkladu v pozici ministra financí. A to, že musíme činiti kroky velmi improvizovaně a velmi rychle, to je právě proto, abychom o to více ani my nezadlužovali naše děti, a to je o to více, že nemáme žádných sto dnů hájení na to, abychom řekli, jak to uděláme, ale od první chvíle musíme šetřit proti předchozím rozmařilým vládám, a nebojím se říci, rozmařilému ministrovi financí. (Zleva: Kalouskovi - a smích.)

Co se týče jízdního řádu pro boj, pro zákon o veřejných zakázkách, je těžko si představitelné, jestliže už dnes víme, jakým způsobem se zde vede tahle diskuse, že bychom nepředkládali dokumenty, které si dokonale připravíme. A já si myslím, že máme jenom dvě cesty. Buďto ty dokumenty připravovat společně, tak jak se nám to daří kupříkladu v oblasti dopravy. A já pevně doufám, že v oblasti dopravy, když jednáme s Asociací krajů, tak že ta jednání, která vedeme, budou potom důsledně dodržena i na půdě Poslanecké sněmovny. Anebo je od první chvíle budeme politizovat, tak jak to činíme nyní, a potom musíme počítat s tím, že ty průtahy nejsou jenom na strany vlády, ale i v rámci jednání ve Sněmovně.

Já, prosím, chci připomenou slova pana prezidenta o tom, že máme možnost udělat Sněmovnu lepší, že máme možnost udělat Sněmovnu, která bude mít větší míru důvěryhodnosti než v předchozích letech, kdy Poslanecká sněmovna byla nejméně důvěryhodným orgánem v rámci veřejné správy. Prosím vás o to. Děkuji.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky