Bárta besedoval v domově seniorů, řeč přišla na objektivitu médií

01.04.2013
Bárta besedoval v domově seniorů, řeč přišla na objektivitu médií

Předseda strany Věci veřejné Vít Bárta, zavítal ve čtvrtek 28. 3. 2013 do penzionu v Žižkově ulici v Turnově na besedu s obyvateli a důchodci. Diskusi na téma „Důstojný život ve stáří“ připravil místní klub VV.

 

 

 

Po boku pana Bárty jsem se besedy aktivně zúčastnil a mile mne překvapila značná vitalita publika a také neskrývaný zájem o dění v politice a veřejném životě. Započatá diskuse měla ještě druhý den menší pokračování, kdy jsem v penzionu zodpověděl ještě pár dalších dotazů.

Je zřejmé, že ani naši nejstarší senioři nejsou žádné ovce, ale naopak mají celkem vyhraněné názory a nebývalé znalosti. Zájem o dění ve veřejném životě by jim mohla netečná mládež závidět. Zároveň se ovšem také ukázalo, že jejich obzor je zkreslen, neboť povětšinou informace čerpají hlavně z televizních zpráv a případně tisku. A když je jednou v tisku označen pan Bárta jako korupčník, tak s tím u mnohých lidí nelze hnout. Přece to hlásila televize! 

čtěte také: Senioři ze Slunečnice navštívili Slavii

Připomněl jsem jim tedy slova z inauguračního projevu našeho nového prezidenta Miloše Zemana, neboť tuto osobnost oni povětšinou vnímají kladně, kdy kromě kmotrů a extrémistů by se pan Zeman především rád vypořádal s uplacenými médii. A za tuto větu sklidil pan prezident potlesk celého Vladislavského sálu. Přítomní včetně největších osobností republiky zřejmě moc dobře věděli, o čem prezident Zeman mluví.

 Mluví a mluvila média pravdu?

Ptal jsem se turnovských důchodců, jak se stalo, že po mnoha desetiletích vlády KSČ, kdy nám veškerá média denně lhala o tom, jak v Sovětském svazu zrají lány pšenice v rekordních výnosech a sovětský lid je nejpracovitější na světě, zatímco v Americe krutí imperialisté vymýšlejí denně další a další atomové bomby z krve vykořisťovaných a na ulici žebrajících dělníků, kdy všichni věděli, že je to lež, tak najednou věří, že dnešní média říkají pravdu ? Jak se stalo, že dříve médiím nevěřili a dnes jim věří každé slovo? O čem to tedy pan prezident Zeman mluvil? 

psali jsme: Poradili jsme vystresované paní. Trápil jí falešný exekutor

Vysvětlil jsem jim, že dnes má každé médium svého vlastníka stejně jako dřív, a chce-li mít práci a udržet se při životě, musí psát a hlásit tak, jak mu ten majitel diktuje. A nemusí se vždy jednat o přímou lež. To se i špatně dokazuje. Bohatě stačí, když si jednoho velikého průšvihu vůbec nevšimnou a nepíší o něm, a u jiného, daleko banálnějšího, ztropí půlroční mediální smršť. Není to lhaní, ale zdaleka to není ani pravdivý obraz, který by nám zvláště veřejnoprávní instituce měly předkládat. Ovšem politický názor veřejnosti, která nemá možnosti čerpat informace jinde, to ovlivní dokonale! Když si média vyberou svou oběť, není proti tomu obrany! Ať už je to bulvár, který pranýřuje nějakou Star, tajně vyfocenou z dáli stovek metrů, jak někde někomu dala polibek, nebo denní „seriózní“ médium, které se rozhodne zničit nepohodlného politika. Udělá to, kdy se mu zachce. 

Bohužel, u starších ročníků je potíž, že nemohou a neumějí čerpat informace odjinud. Počítač má málokdo, umí s ním málokdo, wifi připojení jim nic neříká, jak vyhledat webovou stránku, nechápou. Přitom se jedná o velmi aktivní a činorodou a rovněž i nemalou sílu na volebních vahách. 

psali jsme: Vzdal jsem hold Bedřichu Smetanovi

Po všech získaných zkušenostech z besedy se přimlouvám: Diskutujme s těmito lidmi dál. Navštěvujme je, vysvětlujme, jednejme s nimi z očí do očí. Odpovídejme na každou jejich otázku. A neodepisujme je. Připadali mi skvělí. A za návštěvu samotného poslance přímo u nich a za osobní potřesení rukou byli vděční.

      

 

Jiří Kohoutek

místopředseda klubu VV Turnov

a místopředseda krajské rady Libereckého kraje VV

 

Další články z rubriky mimo práci:

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky