Firma EO Servis napodobuje známé a povinně vyplňované formuláře Českého statistického úřadu s cílem zneužít zavalení začínajících drobných podnikatelů administrativou při zakládání firmy a vlákat je do předem připravené právní pasti. Tisíce lidí v ČR i na Slovensku tak připravila o desítky tisíc korun v každém jednotlivém případě. Proti této firmě bojuje a poškozeným dlouhodobě pomáhá Občanské sdružení Společná obrana, které jsem se rozhodl v jejich aktivitách podpořit. Ve spolupráci s ním Vám přináším další příběh občanů oklamaných podvodnou firmou.
Ing. Petr Mrázek byl zvolen předsedou nově založeného Splečenství vlastníků bytových jednotek v jednom Otrokovickém činžovním domě. Se založením společenství souviselo velké množství různé administrativy, do které jen pomalu pronikal. Mezi kupou papírů, které musel vyplnit a odeslat úřadům bylo i několik statistických výkazů. Pan Mrázek si v návalu práce ani nevšiml, že jeden z těchto formulářů, který je k nerozeznání podobný těm ostatním, je důmyslně připravenou pastí - vložil jej do přiložené předtištěné odpovědní obálky a odeslal spolu s ostatními.
Za několik týdnů dorazila podivná výzva k zaplacení poměrně vysoké částky za údajnou reklamu, která měla být společenstvím vlastníků bytových jednotek zadána na neznámém a téměř neviditelném webovém serveru jakési brněnské společnosti EO Servis. Byl přesvědčen, že jde o omyl a tak zavolal na telefonní číslo, které nalezl na oné výzvě, jejíž vizuální podoba se ze všech sil snažila napodobit řádný daňový doklad. Jaké však bylo jeho překvapení, když mu dotyčná firma jako "důkaz" uzavření té smlouvy poslala jím vlastnoručně podepsaný "statistický" formulář a spolu s tím i pohrůžku, že pokud požadovanou částku nezaplatí, vystavuje se celé družstvo návštěvě exekutora. Než to pan Mrázek stačil rozdýchat, dorazila další listina, požadující tentokrát zaplacení všech poplatků na dva roky dopředu spolu s pokutami jinými sankcemi - v celkové výši přes 73 tisíc korun.
Smlouva byla natolik nevýhodná a jednostranná, že si pan Mrázek byl jist tím, že tohle si nikdo vědomě objednat nemohl. Sedl k internetu a velmi záhy se dopátral mnoha lidí, kteří mají s touto firmou úplně stejný problém jako on a jejich prostřednictvím se dostal k Občanskému sdružení Společná obrana. Spolu s jeho tehdejším předsedou Davidem Ondrejkovičem sestavili dopis, kterým odmítli platnost oné smlouvy, odeslali jej do oné firmy a čekali co bude dál.
Firma nasadila silný kalibr - její pohledávku začal vymáhat sám místopředseda České advokátní komory JUDr. Petr Poledník. Z dikce jeho komunikace bylo všem jasné, že tento vysoký funkcionář musí dobře vědět, že vymáhá plnění vzniklé z nekalých obchodních praktik a přitom s tím nemá žádný etický problém. Aby firma EO Servis celou věc co nejvíce zamotala a ztížila tak panu Mrázkovi jeho obranu, prodala také svou domnělou pohledávku jiné společnosti.
Záhy proběhlo rozhodčí řízení. Z postupu rozhodce bylo zcela zřejmé, že je s podvodníky jedna ruka a že ve skutečnosti nic nerozhoduje - pouze formalisticky odůvodňuje "oprávněnost" nároku svého chlebodárce. Společenství brzy dostalo rozhodčí nález, který byl zcela podle jejich očekávání plně ve prospěch zadavatele celého podvodu.
Pan Mrázek se přesto nezalekl a s pomocí Občanského sdružení Společná obrana podal proti rozhodčímu nálezu žalobu na jeho zrušení. Sdružení také vstoupilo do soudního sporu na jeho straně jako vedlejší účastník. I přes značnou snahu advokátní kanceláře JUDr. Petra Poledníka využít v maximální míře ryze formalistického výkladu zákona pan Mrázek soudní spor na celé čáře vyhrál a rozhodčí nález byl soudem zrušen. Poté, co z opatrnosti na tuto skutečnost upozornil i Okresní soud ve Zlíně obdržel obratem soudní usnesení, ze kterého vyplývalo, že se podvodníci v mezidobí pokusili nezávisle na soudním sporu o zrušení rozhodčího nálezu nařídit proti Společenství vlastníků bytových jednotek exekuci, což soud samozřejmě po zjištění, že rozhodčí nález byl zrušen, okamžitě zamítl.