Jak podvádí firma Prolux? Dejte si pozor

06.09.2012
Jak podvádí firma Prolux? Dejte si pozor

Následující příběh je klasickým příkladem nekalých obchodních praktik realitní společnosti Prolux, která vyžaduje provizi za služby, které klientovi nedodala. Pokud se rozhodnete prodat vlastní nemovitost prostřednictvím firmy Prolux, dejte si dobrý pozor.

Paní S. uzavřela 14.8.2009 se společností PROLUX smlouvu o zprostředkování prodeje nemovitosti. Pochopitelně stejně jako u všech ostatních, byla tato smlouva uzavřena v omylu s tím, že paní S. byla makléřem ujištěna, že může nemovitost sama, nebo prostřednictvím jiné Realitní kanceláře kdykoli obchodovat bez jakýchkoli sankcí. Vzhledem k tomu, že od podpisu smlouvy již nebylo po PROLUXU ani vidu, ani slechu a slibovaní zájemci nikde, 21.12.2009 tedy paní S. nemovitost nic zlého netuše prodala a realitní kanceláři, která pro ni prodej zprostředkovala, uhradila řádně její zaslouženou provizi.

Vzápětí po přepisu na Katastru nemovitostí se ovšem PROLUX, jak to má již ve zvyku a v popisu práce probral a začal požadovat od paní S. zálohovým listem úhradu 78 000,-Kč s odůvodněním, že se o prodej přičinil tím, že umístil inzerát na svých webových stránkách a že pokud paní S. nezaplatí dobrovolně, bude jí PROLUX žalovat. Paní S. se těchto výhružek nezalekla a neoprávněný požadavek nesplnila.

30.března.2012 podal PROLUX na paní S. PLATEBNÍ ROZKAZ a v květnu pak proběhl v Českých Budějovicích soud, který paní S. zastoupená právníkem našeho sdružení Mgr.M.Ječmenem vyhrála.

Soud zdůvodnil své rozhodnutí tím, že podle §55 obč.zák. Smluvní ujednání spotřebitelských smluv se nemohou odchýlit od zákona v neprospěch spotřebitele. Podle §56 odst.1 obč.zák. Spotřebitelské smlouvy nesmějí obsahovat ujednání, která v rozporu s požadavkem dobré víry znamenají k újmě spotřebitele značnou nerovnováhu v právech a povinnostech stran.

Podobných rozsudků máme již několik a vyhraných soudů (ze kterých rozsudky nebyly zatím dodány) ještě více. Naše sdružení Společná Obrana zatím ví o jednom jediném prohraném Platebním rozkazu, tento soud ovšem proběhl mimo nás a dotyčný poškozený klient nás o své prohře pouze telefonicky informoval. Dá se předpokládat, že důvodem této prohry, bylo zřejmě použití špatných argumentů. Pokud tedy jdete k soudu s vlastním právníkem, doporučuji, aby se tento Váš právník s námi spojil, abychom mu mohli dodat důkazné materiály a poradit argumentaci.

Hlavně jednat

Nejdůležitější ovšem je, když už Vám Platební rozkaz dorazí, nezaložit ho do šuplíků, ale okamžitě začít jednat. Pokud nevyužijete patnáctidenní lhůty k podání Odporu, pak můžete očekávat v krátké době návštěvu exekutora.

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky