Přemysl Otakar II. to neměl lehké. Nebál se ale postavit "kmotrům" středověku

08.09.2012
Přemysl Otakar II. to neměl lehké. Nebál se ale postavit kmotrům středověku

Dnes jsem spolu s dalšími osobnostmi veřejného života odhaloval sochu Přemysla Otakara II., jednoho z nejvetších králů české historie, za jehož moudrého panování země prosperovala.

Vysoké Mýto slavilo 750 let od svého založení a při této příležitosti se rozhodlo uctít památku svého zakladatele odhalením sochy. Málokterý z dnešních slavnostních hostů ve svém projevu našel tolik kontrastů v panování Pemysla Otakara a kupříkladu současné vlády Petra Nečase. Já jsem jich do své řeči zakomponoval hned několik. 

Vážení přítomní,

Sešli jsme se tu dnes, abychom odhalili sochu jedné z nejvýznamějších osobností českých dějin. 
Přesné datum narození Přemysla Otakara II. je dodnes historikům nejasné, nicméně o to jasnější je význam skutků, které tento velký panovník, jeden z největších panovníků Českých zemí vůbec, pro náš stát vykonal. Určitě stojí za připomenutí, že země za jeho vlády se rozléhala od Alp po Jaderské moře, čehož nikdy před tím žádný panovníknedosáhl. Území rozšířil pak už jen jiný velikán naší historie Karel IV. 

Přemysl Otakar se choval jako vzorný hospodář. Určitě víte, že neexistují záznamy o tom, že by se za doby své vlády dostal do finančních potíží, ani sebemneších, což se rozhodně nedá říci o představitelích tohoto státu v dnešní době. Státní rozpočet je od vzniku samostatné České republiky ztrátový a současní vláda Petra Nečase, steně jako předchozí kabinety, zadlužují tuto zemi dál a dál.

Přemysl Otakar se do historie země zapsal také jako zakladatel měst. Ostatně kvůli tomu jsme i dnes tady. Připomeňme jen, že za jeho vládnutí byly založeny tři krajská města České Budějovice, Ústí nad Labem a Olomouc, ale částečně i Plzeň, a více jak čtyři desítky měst okresního formátu. Ta se pak zdárně rozvíjela, což bylo ale do značné míry zapříčiněno tím, že Přemysl velmi moudře zval do nově ustanovených měst německé kolonisty a jiné vzdělané cizince. Ti se pak zdárně podíleli na rozvoji ekonomiky a přinášeli do Českých zemí své znalosti, technologie a kapitál, čímž přispívali k všeobecnému blahu.
 
To se však rozhodně nedá tvrdit o dnešní situaci. Do Čech přijíždějí jen levné pracovní síly, po většinou z východu, Asie a bývalých postsovětských republik, které nehledě na to, že častokráte pracují načerno a neodvádí státu žádné daně, čímž kapitál z naší země vyvádí, berou také práci Čechům. Těm se v těchto těžkých dnech nedostává pracovních příležitostí a nezaměstnanost vytrvale roste.

 Dnes tu chybí kvalifikovaná pracovní sílá v oblasti IT technologií, strojírenství, chybí tu odborné lékařské a vědecké profese. Položme si otázku, co činí pro odstranění těchto nedostatků tato vláda. Nic.

Do budoucna je proto nanejvýš nutné otevřít naši zemi vzdělanosti a lidem přinášejícím know how přesně tak, jak tomu činil právě Přemysl Otakar II. Naše strana Věci veřejné s v tomto nechala inspirovat soušasnou imigrační politikou Spojených států, které umožňují vstup do země cizincům, plánujícím rozjet podnikání a zaměstnat další osoby.

I v jiných aspektech je možno spatřovat rozdíl mezi vládnutím Přemysla Otakara a Petra Nečase. Král železný a zlatý kupříkladu výrazně ořezal práva šlechty ve prospěch svých pravomocí. Rázně omezil vliv kupříkladu rozpínajícím se Rožmberkům z jížních Čech. Dnes naproti tomu v tomto kraji straší občany kmotr ODS Pavel Dlouhý a prostřednictvím svých chapadel ovlivňuje pro své potřeby chod vlády a premiér v souvislosti nečiní nic. Těmto a jiným kmotrům, má-li tento stát prosperovat, se musí učinit přítrž.

 

Vysoké Mýto


       

Socha Přemysla Otakara II. Vysoké Mýto

 

Před cestou na slavnosti Vinobraní v krásném prostředí zámku Kuks se našel čas i na pár podpisů a návštěvu radnice...

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky