Prezident jako tribun lidu

22.09.2012
Prezident jako tribun lidu

Byly to právě Věci veřejné, které prosadily přímou volbu prezidenta jako prvek maximální demokracie. Proto jsou myšlenkové pochody Zdeňka Jemelíka ze spolku Šalamoun dle mého názoru inspirující a jeho článek určitě zasluhuje pozornost. 

Čím více se blíží den přímé volby prezidenta republiky a jak se prodlužuje řada „šedých myší“, známých intrikánů, politických pidižvíků a narcistních histrionů (kromě těch všech také pár slušných lidí bez naděje na zvolení), mezi nimi i několik normalizačních komunistů, těch všech nadaných drzostí ucházet se o právo usednout do křesla, zděděného po výrazných osobnostech Tomáši G. Masarykovi, Edvardu Benešovi, Václavu Havlovi a Václavu Klausovi, tím více si uvědomuji, jakým přínosem pro národ by mohl být silný mandát prezidenta, zvoleného v přímé volbě, kdyby se dostal do dobrých rukou. Přímá volba posouvá prezidenta od krajní polohy „pokládače věnců“ do jejího opaku, osobnosti schopné působit na veřejné dění mimořádně silným vlivem. Váha jeho neformální autority mu dává možnost přiblížit se částí své činnosti úloze tribuna lidu (ve smyslu římského práva). 

Chci tím říci, že silný, národem přímo zvolený prezident, by mimo jiné měl být aktivním ochráncem občanů proti svévoli orgánů vymáhání práva, a měl by být k tomu vybaven účinnými nástroji k trestání pachatelů svévole či dokonce útisku a k nápravě jejich poklesků. Na rozdíl od veřejného ochránce práv, nevybaveného sankční pravomocí, a proto bezzubého, by měl disponovat správními složkami, vybavenými právem prověřovat stížnosti občanů a pravomocí kárného žalobce. Svěřil bych mu také moc nařídit revizní obnovu pravomocně ukončeného trestního řízení nebo podat stížnost pro porušení zákona. 

V této souvislosti by měl být společně s příslušným orgánem Senátu   nositelem sdílené pravomoci jmenovat ředitele podřízených složek a jejich náměstky. Byl by dosti silnou osobností na to, aby mohl čelit pokusům o uplatnění stranickopolitických vlivů na jejich jednání a zajistit je tak proti podlehnutí pokusům o jejich podřízení nekalým soukromým zájmům.

 Pravomoci prezidenta by podle mého názoru měla být podřízena Generální inspekce bezpečnostních sborů: v dohodě se Senátem by jmenoval jejího ředitele a 1. náměstka, operativně by rozhodoval o hlavních směrech její činnosti a vykonával by nad ní dohled. Dále by mu byl podřízen mimoresortní orgán dohledu nad státním zastupitelstvím a justicí. Jeho prostřednictvím by prověřoval stížnosti, jež by zakládaly podezření na kárná provinění soudců a státních  zástupců, případně funkcionářů soudů a státních zastupitelství. Moc kárného soudu při Nejvyšším správním soudu by ovšem zůstala nedotčena, jen by mu asi přibylo kárných žalob k projednání. 

Dále by mu podléhal orgán, který by prověřoval podněty ke stížnosti pro porušení zákona proti pravomocným rozsudkům, žádosti o milost a zamítnuté žádosti o povolení obnovy procesu.

 Možnosti funkce prezidenta, zvoleného v přímé volbě, jsou natolik lákavé, že voliči by měli poměřovat kandidáty měřítkem jejich způsobilosti využít výše zmíněných nástrojů, pokud by byli zvoleni. Občas se ozývají různé výhrady ke všem bývalým prezidentům, jež jsem uvedl výše, k někomu více, k někomu méně. Všechny čtyři ale spojují vlastnosti, jež by je činily způsobilými dostát nárokům funkce přímo zvoleného prezidenta. Kromě nezpochybnitelné vzdělanosti se vyznačovali hlubokým promýšlením svých názorů (byť někdy později zpochybněných dějinným vývojem) a pevnostní, s nimiž za nimi stáli, třeba i proti všem. A v době svého zvolení se těšili tak velké vážnosti, že je občané snadno přijali za neformální vůdce národa. 

Otázka nyní stojí tak, zda mezi všemi uchazeči o zvolení jsou lidé, které by v případě zvolení národ přijal jako neformální vůdce, a jak by naložili s velkou pravomocí, zmíněnou v mé úvaze. Na tyto otázky si budou muset voliči odpovědět s velkou odpovědností, až houf uchazečů zeštíhlí odpadnutím těch, kteří neseženou nutných 50 tisíc podpisů. Ale měli by si je položit sami o sobě také kandidáti.

 

 

 Zdeněk Jemelík - člen spolku Šalamoun

 

psali jsme: Život je paradox. Kalousek mluvil pravdu a PR manažer TOP09 přijde o práci                   

                  Není to tajemství. Hašek (ČSSD) se domluvil s Langerem o vlivu v policii

      

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky