Metanolovou mafii nezametete pod koberec

23.09.2012
Metanolovou mafii nezametete pod koberec

Dnes jsem si přečetl názor svého stranického kolegy Pavla Forentíka z Olomouce, který se týká metanolové kauzy, myslím, že jeho konstrukce je minimálně pozoruhodná.

Jako téměř každý občan sleduji nyní velmi pozorně aféru, která se nazývá metanolová. Policie sděluje, že se postupně prokousává hierarchií prodejců, distributorů, výrobců a organizátorů tohoto výnosného obchodu. Dnes jsem objevil zprávu, že policie již má jasno v této kauze konzumního alkoholu pančovaného metanolem. Skvělá práce! Pokud je zpráva pravdivá a policie si je zcela jistá, bude jistě relativně snadné vyhledat všechny účastníky řetězce, který způsobil smrt anebo poškození zdraví téměř padesáti lidí. Bude také možné definovat, který alkohol byl pančován a tyto láhve vyloučit z další konzumace pomocí veřejné kampaně, která na potenciálně nebezpečný alkohol upozorní. Až potud je vše jasné. Je zde ovšem několik zajímavých momentů, které člověka napadnou a o kterých se zatím moc nemluví:

1) Především jde o slovo „pančovaný“. Pokud bychom pátrali po významu tohoto slova, dojdeme k významu „šizený“ neboli záměrně „zkažený“ levnou náhražkou za účelem získání levnějšího výrobku. Jsem si zcela jistý, že metanolové mafii o „pančovaný“ alkohol vůbec nešlo. Proč by to dělali? Většina alkoholu se vyrábí z čistého lihu, který se vyrábí průmyslově, a do kterého jsou přimíchány různé esence a příchutě. Mafie to dělá úplně stejně a nemá nejmenší zájem na tom, aby snižovala kvalitu alkoholu. Je možné, že zdroje čistého lihu má totožné s legálními výrobci likérů. Nelze tedy hovořit o pančování, pouze o padělání, protože mafie nemá vlastní značky, pouze se na nich přiživuje!

2) Metanolovou mafií bychom měli nazývat pouze tu skupinu, která do svých zásob čistého lihu přimíchala zásilku metanolu. Někdo na  vrcholu pyramidy mafie zřejmě koupil cisternu lihu jako obvykle, ovšem fatální omyl u výrobce nebo u objednatele způsobil, že byl dodán metanol. Potravinářské cisterny mají objem od 12.000 do 33.000 litrů. Policie zajistila něco kolem 7.000 litrů metanolu včetně již hotových likérů, takže lze předpokládat, že v nejlepším případě při padesátiprocentním zředění (v průměru) se někde mezi občany pohybuje minimálně 10.000 lahví jedovatého alkoholu.

3) Ponecháme-li metanolovou mafii svému osudu, musíme si nutně položit otázku: Byla to jediná lihová mafie v České republice? Jak dlouho působila? Odpovědi naznačují sami policisté, novináři a výrobci likérů.  NE a ne! Lihové mafie, založené na daňovém podvodu u nás fungují již mnoho let a doposud se tím nikdo vážně nezabýval. Proč? Je tak těžké odhalit padělané kolky? Pokud ano, proč vůbec stát legální láhve kolkuje? Pokud ne, proč policie nebo celní správa nedohledá výrobce nelegálního alkoholu a výrobce padělaných kolků? Kde se berou statisíce lahví a etiket pro nelegální alkohol?

čtěte také: Kolik mrtvol a slepců ještě potřebuje tato vláda

 4) Viděl jsem v televizi ředitele Celní správy, který ujišťoval diváky, že ještě nikdy nezachytili metanol v alkoholu. Nemohli tedy přece  nic dělat.  Ale o to tady přece vůbec nejde! Metanol v likérech je jen „špička ledovce“. Celní  správa dokonale selhala ve své funkci. Nebo Finanční policie? Ta ale přece vůbec neexistuje! Selhal stát! Výsledek je 24 smrtelných  případů a desítky občanů s trvalými následky. Tento případ nelze zamést pod koberec. Někdo má odpovědnost a musí ji nést. 

Pavel Foretník 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky