Dříve pýcha, dnes ostuda. Barokní zámek v Petrovicích stále chátrá, Kdo je na vině?

20.11.2012
Dříve pýcha, dnes ostuda. Barokní zámek v Petrovicích stále chátrá, Kdo je na vině?

Petrovický zámek naposledy naplňoval podstatu slova zámek před nástupem komunismu. Po  48. roce se tam nastěhoval státní statek se zemědělskou technikou a dobytkem, což se výrazně projevilo na jeho vzhledu.  Barokní zámeček v pražských Petrovicích, vytříbená kulturní památka, stále chátrá, obývají jej bezdomovci , a to i přes to, že má majitele. 

 

 

V roce 1993 opustil Petrovický zámek definitivně Státní statek a začaly vleklé restituční spory. V té době si uplatňovalo nárok na zámek šest restituentů, zájem měl mimo jiné také Památník národního písemnictví, který hodlal objekt nejprve zrekonstruovat a vystavit v něm své sbírky. Zámeček i s přilehlými pozemky, ale nakonec získala Andrea Isholová, dědička po původním majiteli Romanu Dannerovi, žijjící většinu roku v Kanadě. Ta se však o něj nestará a někdejší pýchu Petrovic obývají dnes bezdomovci.

 

 

Čtyři instance, čtyři zklamání

Zchátralá chlouba Petrovic dělá vrásky nejen vedení městské části, ale i obyvatelům, kteří se nechtějí smířit s tím, že tato kulturní památka spěje pomalu, ale jistě k demolici.  Ve věci záchrany zámku se v minulých letech angažoval také Miloš Pavlíček, a obrátil se proto na Ministerstvo kultury, které jej však obratem přesměrovalo na Památkový odbor pražského magistrátu. Ze sekretariátu pak panu Pavlíčkovi přišlo vyjádření, které jej ovšem nijak neuspokojilo.  

Pan Pavlíček se však nechtěl nechat odbýt a rozhodl se v souvislosti obrátit dokonce na prezidenta republiky Václava Klause. Toho v žádosti vyzval, aby se váhou své osobnosti o zámeček zajímal a pomohl jej zachránit. Václava Klaus v odpovědi panu Pavlíčkovi vyjádřil politování nad stavem věci, nicméně vysvětlil mu, že ani jako hlava státu nemá páky na záchranu zámku. Ani odpověď hlavy státu bojovníka za záchranu Petrovického zámku neodradila a po nějaké době se ještě osobně vypravil za tehdejším ředitelem Památkového odboru Janem Kněžínkem. Ten sice přislíbil, že se celou věcí bude zabývat, ale nakonec se vše odbylo pouhou pokutou majitelce

 


  

Jak je vidno na fotografiích, zámek je v dezolátním stavu a na mnoha místech došlo dokonce k propadu střešních krovů.

Kde média "pomáhají"

Před dvěma lety pana Pavlíčka ještě vyslyšela televize Prima, se kterou se zúčastnil natáčení reportáže. Reportáž se však minula účinkem, jelikož trvala asi pouhé 2 minuty a byla vysílána v odpoledním čase všedního dne.
Letos se odhodlal oslovit v ČT redaktora Marka Wollnera, po odvysílání kauzy - lázně Kyselka. Výsledkem bylo, že se případ Petrovického zámku objevil 10. září v programu Reportéři ČT, kdy mu bylo věnováno přes 10 minut. Na popud reportérů ČT se Petrovickým zámkem zabýval ještě pořad Z metropole dne 16. září.

Jak dál?

Paní Isholová, i přes to, že vlastní ještě několik nemovitostí, z jejichž pronájmu jí plyne profit, odmítá se o zámek i pozemky starat. Osud této polorozpadlé ruiny je tedy ve hvězdách, jelikož podle tvrzení starostky Petrovic Olgy Hromasové nehodlá paní Isholová zámek prodat, ale sehnat pro něj spoluinvestora. Tomu však v Petrovicích nikdo nevěří a všichni si myslí, že paní Isholová chce nechat zámek spadnout a potom pozemky zpeněžit s velkým ziskem.  V některých zemích Evropy platí, že pokud se restituent není schopen o majetek postarat, zabaví se mu. Zavedení  tohoto legislativního prvku by se mělo zvážit i u nás. 

Přijedu se v nejbližším možném termínu spolu s mojí manželkou, která bojuje za záchranu Lázní Kyselka, do Petrovic podívat.

 

Další témata VV:

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky