Protože se výlety seniorů z Prahy osvědčily, rozšířil jsem nabídku také do dalších krajských i okresních měst. Pro tentokrát se šance chopili senioři z města Putim a podle pořízených zápisků pořadatele zájezdu, si výlet opravdu užili se vším všudy.
"Obdržel jsem nabídku pana poslance Víta Bárty, kterou nabízí dotaci k uskutečnění výletu seniorů do zajímavých míst. Nabídku jsem přijal a za cíl výletu zvolil prameny řeky Blanice, která končí svůj tok po 93,3 km na katastru obce Putim, jako pravobřežný přítok Otavy.
Po silnici je vzdálenost od konce řeky k pramenům 65 km. Výlet byl připraven pro seniory obce Putim, města Bavorov, protože obě lokality jsou poměrně často zaplavovány Blanicí. Protože se prameniště nachází v červené zóně CHKO Šumavy, ve vojenském újezdu AČR, požádal jsem příslušné orgány o povolení k vjezdu do místa autobusem, které mi bez prodlevy nakonec vydaly. Meteo stanice Temelín avizovala na 16.11. pěkné počasí, a tak byl termín domluven na tento den. Zájezdu se účastnilo celkem 12 seniorů z Putimi, přičemž v Bavorově mělo přistoupit dalších 20, nicméně starosta Bavorova neuvěřil, že je zájezd zdarma, a seniory dle příslibu nezajistil. (Nyní však má zájemvýlet opakovat)
Vyjeli jsme z Putimi v 8:45 a v 11:00 jsme v obci Arnoštov přivzali pracovníka VLS Horní Vltavice. Autobus nás spolu s průvodcem zavezl přímo k prameništi, které je označené informační tabulí a stezkou zpevněnou hatěmi. Prameniště se nachází pod Zlatou horou a vytéká ze slatě dvěma potůčky. Na místě jsou trosky opuštěných stavení bývalé obce Zlatá. Pravděpodobně zde žili prospektoři a následně zemědělci. Mezi účastníky výletu byli dva hudebníci, kteří na prameništi zahráli a zazpívali Okolo Blanice, protože neznali písničku kapelníka Babáka z Putimi Vesničko má nad Blanicí.
Všem se na místě velmi líbilo a pořídili jsme fotodokumentaci. Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Prachaticích a navštívili Husineckou přehradu. Ta byla plánována k výstavbě již v roce 1885, výstavbu ale zpozdila první světová válka. Přehrada byla nakonec dokončena za první republiky a stála celkem 16 mil. Kč. V roce 1950 byla dovybavena turbínou k výrobě elektrické energie.
Výlet se všem velmi líbil a do Putimi jsme se nakonec vrátili o 16 hodině odpolední.
Josef Hanus
Související::