Dnes podnikl tým mých spolupracovníků aktuální nákup potravin a dalších prostředků, které se běžně vyskytují v nákupních košících každé rodiny. Jako porovnávací destinace jsme zvolili naše sousedy Polsko a Německo. Porovnání cen, nehledě na kvalitu složení potravin, je zarážející!
Pro přehlednost jsme ve všech testovaných zemích zvolili stejný nákupní řetězec Kaufland a pokusili se vybírat stejné značky potravin a totožné gramáže. Odprostíme-li se od složení jednotlivých výrobků, které se v sousedních státech prodávájí ve vyšší jakosti, nás ceny mírně řečeno zarazily. Asi nejmarkantnější rozdíl je u margarínu Rama, který v Polsku při přepočítání na stejnou váhu v jaké se prodává u nás, vychází o 50% levněji, tedy cca za 20 korun. Viditelný rozdíl ceny panuje také u dalších komodit běžné spotřeby. Hodnota vajec v České republice se po vaječné předvelikonoční krizi rozhodně nevrátila do normálu. 10 kusů vychází v Německu o 8 v Polsku pak dokonce o celých 10 korun levněji. Jediné mléko, vyšlo u nás nejlevněji.
Pokud by někdo argumentoval, že nižší ceny jsou způsobené horší konkurencí prodejců nebo vzdáleností od hranic, není to pravda. V Polsku jsme nakupovali v Libani, což je město s 22 tisíci obyvatel, ležící přibližně 25 km od našich hranic. V Německu jsme se zastavili v Žitavě, která má přibližně stejně obyvatel jako výše zmmíněná Libaň a leží pouhý kilometr od hranic. Nákup na území ČR byl pořízen ve stotisícovém Liberci, tedy ve městě, kde je logicky vyšší konkurenceshopnost.
Vláda se v souvislosti s cenou potravin chová proti zdravému rozumu a nečiní nic proti diktátu řetězců, které utlačují české výrobky. Premiér Petr Nečas spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem a podporou Karolíny Peake se snaží občany evidentně ještě více naštvat, když usilují o prosazení vyššího HDP i na potraviny.