Jak zabránit růstu cen potravin? Omezme moc dodavatelských oligopolů

19.11.2012
Jak zabránit růstu cen potravin? Omezme moc dodavatelských oligopolů

Dnes se na půdě Poslanecké sněmovny konal pod záštitou Věcí veřejných seminář na téma regulace maloobchodního trhu, resp. úpravy zákona o významné tržní síle, který má přímý dopad na ceny potravin v České republice. Mezi panelisty se objevili zástupci odborníků z ekonomické, právní a analytické oblasti. 

 

Nosná zpráva semináře však vyzněla jednoznačně. Praktiky velkých dodavatelů potravin, zneužívajících své postavení na českém trhu, jsou naprosto nepřijatelné. Věci veřejné se prostřednictvím poslance Víta Bárty rozhodly bojovat s velkými dodavateli potravin na českém trhu.

„Zastavme růst cen potravin tím, že přestaneme chránit dominantní výrobce potravin jako je Plzeňský Prazdroj či Babišovy pekárny Penam před tlakem hypermarketů. Konkrétně navrhujeme zrušení ochranářských opatření v zákonu o Významné tržní síle znemožňující hypermarketům vytvářet tlak na nižší cenu potravin. Naopak v tomto zákoně chceme definovat doposud chybějící ochranu malých českých výrobců, které je třeba chránit před vlivem oligopolů i supermarketů,“ uvedl ve vystoupení Bárta.

související: Babišovo osočování terorismem je sprosté. Kdo kontroluje ceny pečiva?

Stávající situace českého potravinářského trhu je naprosto neuspokojivá. Obchodní vztahy jednotlivých subjektů podléhají sice Zákonu o významné tržní síle, ten však ve skutečnosti regulaci cen potravin v ČR nijak neřeší. Současné znění zákona je zneužíváno velkými dodavateli, kteří tlačí rostoucí ceny neopodstatněně nahoru a v konečném důsledku nepřijatelně mění  zákaznické ceny. V reálném životě se tato situace odráží velmi negativně na českém trhu a jeho ekonomické situaci. Čeští spotřebitelé tuto neuspokojivou situaci řeší nákupy potravin v zahraničí, kde právě díky lepšímu obchodnímu prostředí, jsou ceny výrazně nižší.

Klasickým příkladem je jednostranné zvýšení ceny piva o 3% oznámené v říjnu letošního roku nejprve Plzeňským Prazdrojem a následně i pivovarem Staropramem. "Tyto dva pivovary, které ovládají více jak polovinu trhu, se s nikým bavit nemusí, prostě to oznámí, což je špatně,“ Plzeňské pivo kvůli lepším obchodním podmínkám v Německu vyjde o 27% levněji. 

Statisticky podloženo

Na semináři vystoupil jednatel společnosti Incoma Tomáš Drtina zabývající se výzkumem cen potravin. Podle statistiky nemá žádný řetězec na trhu více jak 10%, a nemůže si tak dovolit diktovat ceny, a to ani v okrese nebo kraji, natož pak v celé ČR, jak by se mohlo někomu zdát. Drtina zároveň prezentoval studii, podle které patří Česká republika mezi nejvíc pesimistické země v oblasti nakupování. Za poslední tři roky musela své nákupní chování kvůli nedostatku financí uzpůsobit už polovina rodin v ČR!

 

Věci veřejné proto podávají novelu Zákona o významné tržní síle, v níž je hlavním cílem zákona reálné snížení cen potravin. To vyplyne z vyrovnaného postavení velkých dodavatelů a obchodních řetězců.  

 

Další témata VV:

Sdílení
Je třeba zamíchat s cenami pečiva

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky