Dnes se na půdě Poslanecké sněmovny konal pod záštitou Věcí veřejných seminář na téma regulace maloobchodního trhu, resp. úpravy zákona o významné tržní síle, který má přímý dopad na ceny potravin v České republice. Mezi panelisty se objevili zástupci odborníků z ekonomické, právní a analytické oblasti.
Nosná zpráva semináře však vyzněla jednoznačně. Praktiky velkých dodavatelů potravin, zneužívajících své postavení na českém trhu, jsou naprosto nepřijatelné. Věci veřejné se prostřednictvím poslance Víta Bárty rozhodly bojovat s velkými dodavateli potravin na českém trhu.
„Zastavme růst cen potravin tím, že přestaneme chránit dominantní výrobce potravin jako je Plzeňský Prazdroj či Babišovy pekárny Penam před tlakem hypermarketů. Konkrétně navrhujeme zrušení ochranářských opatření v zákonu o Významné tržní síle znemožňující hypermarketům vytvářet tlak na nižší cenu potravin. Naopak v tomto zákoně chceme definovat doposud chybějící ochranu malých českých výrobců, které je třeba chránit před vlivem oligopolů i supermarketů,“ uvedl ve vystoupení Bárta.
související: Babišovo osočování terorismem je sprosté. Kdo kontroluje ceny pečiva?
Stávající situace českého potravinářského trhu je naprosto neuspokojivá. Obchodní vztahy jednotlivých subjektů podléhají sice Zákonu o významné tržní síle, ten však ve skutečnosti regulaci cen potravin v ČR nijak neřeší. Současné znění zákona je zneužíváno velkými dodavateli, kteří tlačí rostoucí ceny neopodstatněně nahoru a v konečném důsledku nepřijatelně mění zákaznické ceny. V reálném životě se tato situace odráží velmi negativně na českém trhu a jeho ekonomické situaci. Čeští spotřebitelé tuto neuspokojivou situaci řeší nákupy potravin v zahraničí, kde právě díky lepšímu obchodnímu prostředí, jsou ceny výrazně nižší.
Klasickým příkladem je jednostranné zvýšení ceny piva o 3% oznámené v říjnu letošního roku nejprve Plzeňským Prazdrojem a následně i pivovarem Staropramem. "Tyto dva pivovary, které ovládají více jak polovinu trhu, se s nikým bavit nemusí, prostě to oznámí, což je špatně,“ Plzeňské pivo kvůli lepším obchodním podmínkám v Německu vyjde o 27% levněji.
Statisticky podloženo
Na semináři vystoupil jednatel společnosti Incoma Tomáš Drtina zabývající se výzkumem cen potravin. Podle statistiky nemá žádný řetězec na trhu více jak 10%, a nemůže si tak dovolit diktovat ceny, a to ani v okrese nebo kraji, natož pak v celé ČR, jak by se mohlo někomu zdát. Drtina zároveň prezentoval studii, podle které patří Česká republika mezi nejvíc pesimistické země v oblasti nakupování. Za poslední tři roky musela své nákupní chování kvůli nedostatku financí uzpůsobit už polovina rodin v ČR!
Věci veřejné proto podávají novelu Zákona o významné tržní síle, v níž je hlavním cílem zákona reálné snížení cen potravin. To vyplyne z vyrovnaného postavení velkých dodavatelů a obchodních řetězců.
Další témata VV: