Problémy českých domácností se splácením půjček se opět prohlubují. Jak vyplývá z informací Bankovního a Nebankovního registru klientských informací, Češi dlužili v roce 2012 celkem 1, 37 mld. Kč. Oproti předchozímu roku je to nárůst o 67 mld. Kč.
Největší část z celkového dluhu českých domácností tvoří půjčky na bydlení. Na hypotékách bylo loni napůjčováno o 56 miliard navíc. Zde je potřeba dodat, že zvyšující se počet hypoték nemusí být špatným signálem. Jde hlavně o to, jestli jsou domácnosti schopné tyto úvěry splácet. To se bezproblémově daří 95 % klientů.
Mnohem větší pozor je však třeba si dát na trh krátkodobých a spotřebitelských úvěrů. Potenciálně nebezpečný je především růst spotřebitelských úvěrů. Tento druh půjček vzrostl meziročně o 11 miliard.
Spotřebitelské úvěry jsou potenciálně nejvíce nebezpečné. Jednak je využívají především občané z nízkými příjmy a jednak se zde pohybuj nejvyšší procento podvodníků, kteří se snaží zneužít neznalosti nebo kritické situace občanů.
Právě proto se snažíme prosadit zákon proti těmto podvodníkům. Doufám, že se mi v PSP podaří najít napodruhé podporu pro zákony směřující proti podvodným praktikám.