Bárta pro Pražský deník: Lichváře postavit mimo zákon

30.10.2012
Bárta pro Pražský deník: Lichváře postavit mimo zákon

Nesplácení spotřebitelských půjček se v České republice stalo likvidační pro mnoho lidí. Jen v minulém roce vydaly soudy pře 930 000 příkazů k exekuci. Je to o čtvrtinu více než v roce předchozím. Podle údajů České exekutorské komory přibylo hlavně dlužníků, kteří svoji situaci nezvládají a zamotávají se do spirály půjček. V blížícím se předsvátečním období počet úvěrů stoupá. A po Novém roce nastupují problémy s jejich splácením.

 

 

Podpásové praktiky

Často se stává, že klient podepíše úvěrovou smlouvu a je překvapený, že se platí poplatek za půjčku. Třeba jistá nejmenovaná společnost. Klient si půjčí 10 000 tisíc s tím, že poplatek za uzavření takové smlouvy činí bez mála třetinu této částky, tedy 3300 Kč. To znamená, že bezprostředně po podpisu dluží dohromady 13 3000 Kč a od stolu odchází jen s pouhými deseti. 
Jiné společnosti nutí podepsat smlouvu na místě, aniž by poskytl dostatečnou dobu na prostudování podmínek. Můžete se setkat i s třináctistránkovou smlouvou, a to i když si chcete půjčit jen pár tisíc korun.

V Poslanecké sněmovně se přitom již od konce srpna projednává návrh ministerstva financí na zpřísnění zákona o spotřebitelském úvěru. Postavení klientů, kteří by si chtěli vzít půjčku, by se napříště mělo zlepšit. Mohli by například odstoupit do 14 dnů od smlouvy, a to bez sankce. Zakázány budou směnky či šeky, což byl problém, který se v poslední době hodně rozšířil. Nebude také možné využívat při poskytování spotřebitelských úvěrů předražené telefonní linky začínající číslicí devět. Na takových linkách lze za minutu provolat až 99 Kč.

Pro lepší srozumitelnost je u každé půjčky povinně uváděna takzvaná RPSN (roční procentní sazba nákladů). Ta zahrnuje nejen úrok, ale i všechny další poplatky spojené s poskytnutím peněz. Ani přesná hodnota RPSN ale není triviální údaj. Porovnávat půjčky v různých výších poskytnutých na různou dobu je úkol pro odborného finančního matematika. Rozpoznat, kdy je úvěr poskytnutý za lichvářský úrok, není pro běžného klienta vůbec jednoduché.

Ve Sněmovně panuje v zásadě všeobecná shoda nad nutností přijmout úpravu zákona. Znění vládního návrhu je ale tím nejméně razantním. V rozpočtovém výboru byl například načten pozměňovací návrh, který zakazuje nechvalně známé drobné písmo, ve kterém bývají ukryty zásadní informace pro klienta, který smlouvu uzavírá. Většina lidi nemá dostatečné znalosti na to, aby jednoznačně posoudila výhodnost nebo nevýhodnost půjčky. Klient ani nemá faktickou možnost ovlivnit obsah smlouvy. Smlouvu buď podepíše, nebo si peníze nepůjčí. Změnit její obsah reálně nemůže.

 Velká debata se očekává o mnohem přísnějším návrhu, který hodlají předložit Věci veřejné. Ten by měl úplně zastropovat maximální legální RPSN. Předkladatelé tak chtějí lépe vymezit, co je a co není lichva. Maximální RPSN by byla podle tohoto návrhu vázána na sazbu České národní banky. Strop úroku by tak byl svázán s tržní realitou a nebylo by třeba ho aktualizovat. Při dnešní sazbě by to znamenalo maximální legální RPSN pro spotřebitelské úvěry ve výši 30 %. V praxi by to znamenalo, že pokud si jeden rok půjčíte 50 tisíc Kč, firma po vás nesmí chtít úrok a poplatky výší než 7500 Kč. 

To by se dotklo mnoha firem, které poskytují úroky s RPSN v řádech tisíců. „Udělali jsme v tomto směru průzkum trhu. Existují desítky firem, které lze označit za podvodné. Rekordní RPSN, kterou jsme dohledali, byla 14 299 %. Jinde vrátíte při měsíční půjčce 5000 Kč nakonec téměř 7000 Kč (jména firem má k dispozici – pozn. red.). Takové sazby asi ani nemůžou vést k ničemu jinému než k dluhové pasti a v konečné fázi k exekuci,“ říká Vít Bárta a dokresluje na smutném příběhu. „Obrátila se na mě paní, která si půjčila na pohřeb svého muže 10 tisíc Kč a dnes už vinou lichvářských praktik dluží 35 tisíc Kč a hrozí jí exekuce.“ uvedl pro Pražský deník Bárta.

 

všechny články z kategorie Lichva

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky