Členové VV Turnov připravili návrh změny legislativy, která by zásadně omezila korupční jednání prakticky ve všech článcích veřejné správy, tedy v obecních, městských i krajských úřadech. Před rokem ho předložili Karolíně Peake.
Peake tehdy doslova zajásala. Předmětem návrhu bylo ustanovení, podle kterého by v jednotlivých komisích, které jsou poradními orgány rad či zastupitelstev, nemohli rozhodovat lidé, kteří buď jsou současně úředníky, tedy zaměstnanci příslušné instituce, nebo působí v organizacích, které obec či město přímo spravuje nebo je s nimi v obchodním styku.
Přestože současný Zákon o obcích na tuto „maličkost“ nepamatuje, navrhovaná změna je logická. V praxi totiž dochází k tomu, že právě tito lidé v odborných komisích navrhují úkony a řešení, která jsou pro jejich organizace, mnohdy i pro ně samé, nápadně výhodné. Tato doporučení pak obvykle vedení obcí a měst schvaluje, a vytváří tak jednostranně výhodné podmínky jen pro úzkou skupinu lidí. Tito závislí členové komisí se pochopitelně neodhodlají rozhodovat jinak ani v řešeních, která navrhují jejich nadřízení, protože by jednoduše přišli v lepším případě o odměny, v horším o své místo. Pokud je počet těchto zástupců ve zmíněných komisích nadpoloviční, je veškeré jejich rozhodování formální.
čtěte také: Přišel mi poštou trefný e-mail o Peake a knížeti, tak se chci podělit
Náš návrh pamatoval i na obvyklý argument oponentů. Ti totiž pozice těchto lidí často obhajují jejich odborností. V takovém případě mohou mít tito „odborníci“ hlas poradní, aby paradoxně nedocházelo k tomu, že zástupce odborné firmy navrhne řešení, jeho finanční krytí, pak si je hlasováním přidělí a po schválení nakonec inkasuje i jím navrženou a schválenou odměnu. Podobné je to i s úředníky příslušné instituce či organizací spravovaných obcí nebo městem. Ti všichni jsou už dopředu vázáni smlouvou k loajalitě ke svému zaměstnavateli.
psali jsme: Copak asi Nečas na "korouhvičku" Peake ví?
Peake, tehdy ještě místopředsedkyně vlády za Věci veřejné, pověřená bojem proti korupci, náš kompletně vypracovaný návrh s radostí přijala, avšak ani po více než roce nereagovala na naše urgence na dotazy poslance Petra Skokana. A po slíbené novele Zákona o obcích, jako by se zem slehla.
Zástupci politických uskupení ve vedení obcí, měst a krajů „hospodaří“ s penězi z našich daní v mnoha případech podle svých potřeb a Peake dál úporně „bojuje“ s korupcí. Nejspíš se tak děje v intenci lidových rčení, že vrána vráně oči nevyklove a že vlk se nažral, a vláda zůstala celá.
čtěte také: Peake ještě není na Obraně a manžel Charles už schůzuje s pravou rukou Hávy
Krom toho je skutečně podivné, jak mohou představitelé nově vzniklého uskupení zastávat významné funkce ve správním orgánu země, aniž by je někdo regulérně zvolil, aniž by představili nějaký volební program. Je podivuhodné, že Karolína Peake, dříve jedna z největších odpůrců korupčních praktik bývalých vlád a zastánkyně přímé demokracie, nepovažuje své nové kroky za neslučitelné s těmito základními principy demokracie a lidské slušnosti. Výš popsaná zkušenost členů turnovského klubu Věcí veřejných s touto dámou snad leccos napovídá.
Otakar Grund, předseda Klubu VV Turnov
Související: