Kalousek si nenechal ujít tiskovku VV. Trestní oznámení míří hlavně na něj

12.02.2013
Kalousek si nenechal ujít tiskovku VV. Trestní oznámení míří hlavně na něj

Jak již Věci veřejné avizovaly na minulé tiskové konferenci, situace v oblasti regulace hazardu je skutečně alarmující, protože ministerstvo financí a vláda dlouhodobě nedodržuje zákon. A to i přes to, že je na tento stav opakovaně upozorňována Ombudsmanem, ale i nejvyšší právní institucí v zemi – Ústavním soudem a v neposlední řadě i Nejvyšším správním soudem. Dnešní tiskovou konferenci si podle důvěryhodných zdrojů nenechal ujít ani ministr financí Kalousek sám.

 

 

 

Nejzásadnějším a dlouhodobým pochybením Ministerstva financí, které zároveň toleruje vláda, je že při povolování interaktivních videoloterijních terminálů ministerstvo jednalo a bohužel stále opakovaně jedná v rozporu s loterijním zákonem. Neužilo stejná ustanovení, která platí pro výherní hrací přístroje.

Maximální výše sázky u interaktivních videoloterijních terminálů ministerstvo povolilo ve výši 1.000,- Kč, přestože zákon umožňuje 2,-, 5,- nebo 50,- Kč. Maximální hodinová prohra činí 252.000,- Kč, přestože loterijní zákon připouští 1.000,-, 2.000,- nebo 10.000,- Kč.  Z toho vyplývá, že ministr Kalousek s platem přibližně 122 tisíc dokáže prohrát svou výplatu na IVT  za 29 minut, zatímco občan s průměrnou mzdou 24 tisíc za cca 5 minut. 

čtěte také: Novotný přitlačil Peake kvůli hazardu. „ Jsem v rozpacích,“ přiznala

Ministerstvo nerespektovalo zákaz umístění přístrojů na určitých místech, jako je sousedství škol. Zatímco zákon umožňuje vydat povolení maximálně na 1 rok, ministerstvo financí vydávalo povolení na dobu neurčitou, 10 let a nyní je nově vydává na 3 roky. 

Výsledkem tohoto nepochopitelného jednání je přes jeden milión exekucí, třiceti miliardová přímá ztráta každý rok pro českou společnost, minimálně sto tisíc lidí přímo závislých na hazardu a dalších jeden a půl milionu občanů negativně ovlivněných hazardem a gamblingem. Jen pro představu každý patologický hráč svým počínáním negativně ovlivní až 15 lidí ve svém okolí. I tomuto aktivně nahrává vláda České republiky. 

psali jsme: Ombudsman upozorňoval Vládu i Parlament na Kalouska: Porušuje zákon a sype hazardní lobby

Už od podzimu roku 2011 Ombudsman upozorňuje ministra financí a celou vládu, že porušuje zákon při povolování hracích terminálů. Vláda nejprve slibuje nápravu a ukládá ministru financí napravení situace, aby 16. května svým usnesením tento úkol udělený ministru Kalouskovi zrušila. A to i přes to, že jsou vládě ze strany Ombudsmana ale i výroků Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu opakovaně předkládány důkazy o porušování zákona ze strany MF.

Stav kdy vláda vědomě a dlouhodobě porušuje zákon nemá obdoby. Z tohoto důvodu se rozhodly Věci veřejné podat trestní oznámení na ty členy vlády, kteří hlasovali pro zrušení nápravy nezákonného postupu v povolování hracích automatů.

Činíme tak, protože členové vlády jsou podle trest. zákoníku úřední osoby, přičemž podle čl. 2 Ústavy smí vykonávat svou funkci jen v rámci zákona. Opak může být trestným činem neplnění povinnosti úřední osoby.  

                 

 Foto z tiskové konference: Kalouskomat

Čtěte také:

 

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky