Jak již Věci veřejné v minulosti několikrát avizovaly, situace v oblasti regulace hazardu je skutečně alarmující. Ministerstvo financí jedná nezákonně, v rozporu s loterijním zákonem. Veřejný ochránce práv písemně informoval předsedkyni Poslanecké sněmovny a předsedu Senátu o dlouhodobě se opakujících nezákonných postupech Ministerstva financí, vláda ovšem nereaguje. Věci veřejné dnes proto podaly do rukou Nejvyššího státního zástupce v Brně trestní oznámení ve věci „Podezření na spáchání trestných činů podle § 329 nebo 330 trestního zákoníku členy Vlády České republiky“.
„Stav kdy vláda vědomě a dlouhodobě porušuje zákon, nemá obdoby. Z tohoto důvodu se rozhodly Věci veřejné podat trestní oznámení na ty členy vlády, kteří hlasovali pro zrušení nápravy nezákonného postupu v povolování hracích automatů“, říká předseda strany. Činíme tak, protože členové vlády jsou podle trest. zákoníku úřední osoby, přičemž podle čl. 2 Ústavy vláda smí uplatňovat státní moc jen podle zákona. Opak může být trestným činem neplnění povinnosti úřední osoby.
související: Zoufalá obrana Kalouska: Zpochybňuje Ústavní soud a Ombudsmana
„Už od podzimu roku 2011 Ombudsman upozorňuje ministra financí a celou vládu, že porušuje zákon při povolování hracích terminálů. Vláda nejprve slibuje nápravu a ukládá ministru financí napravení situace, aby 16. května svým usnesením tento úkol udělený ministru Kalouskovi zrušila. A to i přes to, že jsou vládě ze strany Ombudsmana ale i výroků Ústavního soudu a Nejvyššího správního soudu opakovaně předkládány důkazy o porušování zákona ze strany MF“, pokračuje Bárta.
Vláda přijala k regulaci hazardu usnesení, při kterém schválila nezákonný postup ministerstva financí. Tím všichni členové vlády konali protizákonně. Žádný zákon vládě nedovoluje zakázat ministrovi, aby ve svém resortu napravil nezákonnosti. A právě to vláda učinila vládním usnesením ze 16. května.
čtěte také: Ombudsman upozorňoval Vládu i Parlament na Kalouska: Porušuje zákon a sype hazardní lobby
Nejzásadnějším a dlouhodobým pochybením Ministerstva financí je, že jednalo v rozporu se zákonným příkazem a neužilo příslušná ustanovení loterijního zákona. Například maximální výši sázky u interaktivních videoloterijních terminálů ministerstvo povolalo ve výši 1.000,- Kč, přestože zákon umožňuje 2,-, 5,- nebo 50,- Kč. Maximální hodinová prohra činí 252.000,- Kč, přestože loterijní zákon připouští 1.000,-, 2.000,- nebo 10.000,- Kč. Zatímco zákon umožňuje vydat povolení maximálně na 1 rok, ministerstvo vydávalo povolení na dobu neurčitou, 10 let a nyní je nově vydává na 3 roky.
Další články z rubriky Vize VV: