Město Liberec mělo letos z fondů rozdělit téměř osm milionů korun mezi žadatele z řad sportovních oddílů, městská rada však nakonec rozhodla o zastavení dotací. Sportovci jsou nyní zaskočeni, jelikož s touto variantou nepočítali.
Petr Skokan, poslanec Věcí veřejných za Liberecký kraj, není ale postupem města nijak překvapen: „Pokud se vedení kteréhokoli města či obce rozhoduje, na co věnovat peníze, kterých je vždycky méně než více, spíše se rozhodne pro stavbu nebo opravu chodníku nebo nějakou podobnou investici než pro příspěvek na sport či kulturu.“ konstatuje Skokana a jedním dechem dodává, že sportovce varoval. " Zval jsem je na jednání o společném postupu, ale oni byli sebejistí a měli pocit, že se o nic nemusejí snažit.“
doporučujeme: Dobeš za "vykrádání" schytal sprchu od sportovců. Jansta: Porušuje stanovy, zasáhneme
Podobně i Národní rada osob se zdravotním postižením ČR varovala, že návrh nového zdanění loterií může ohrozit celý systém financování neziskových organizací, dobročinnosti, kultury a sportu a podporovala vícezdrojové financování. „Proto Skokan zveřejnil na jeho webu petici Rady s názvem ANO CHARITĚ.
čtěte také: VÍME PRVNÍ: Mlsnovi diktovali: Mocný muž českého fotbalu míří do Legislativní rady
Skokan ale na problém financování sporu upozorňuje dlouhodobě. Již před volbami do Sněmovny v roce 2010 v pořadu Otázky Václava Moravce požadoval zprůhlednění hospodaření společnosti Sazka a navrhl i zvýšení odvodů z hazardu. Podle jeho návrhu by část odvodů šla na zvláštní fond pro sport, zřízený státem nebo krajem, a z něho by se dotoval sport. Doporučoval, aby financování sportu nebylo závislé jen na vůli měst a obcí. Skokanův návrh tehdy nebyl vyslyšen a situaci zle podcenili i sportovní funkcionáři. Teď nejen v Liberci pláčou nad výdělkem.
Další články z rubriky Vize VV: