Včera se Ústavní soud v Brně zabýval ústavní stížností na zrušení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi, kterou iniciovala strana Věci veřejné. Ústavní soud dnes rozhodl o nevyhovění naší žádosti a ostatních předkladatelů k dalšímu dokazování a předvolání svědků. VV s tímto rozhodnutím zcela jednoznačně nesouhlasí. Jednání je přerušeno do pondělí 3.6.
Věci veřejné prostřednictvím svého advokáta požadovaly, aby došlo k dalšímu dokazování – k výslechu svědků. Tomu ovšem nebylo Ústavním soudem vyhověno. „Velice nás mrzí, že našemu návrhu na předvolání čtyř svědků - poslanců Radka Johna, Víta Bárty, Kateřiny Klasnové a Michala Babáka - nebylo vyhověno,“ okomentoval dnešní jednání Ústavního soudu Vít Bárta, předseda VV a dodal, že nelze zvýhodňovat jednu skupinu restituentů na úkor občanů České republiky i ostatních. "Považujeme toto za zásadní, neboť si musíme uvědomit, že zde rozhodujeme o zákonu, který na staletí ovlivní naši zemi. Doufám, že tato krádež století bude zastavena," dodal poslanec Chaloupka, díky kterému se dnes mohl Ústavní soud stížností zabývat.
čtěte také: Hrádela u ÚS: Restituce souvisí s pučem VV. Vše dokonale zapadá
čtěte také: Ne vše se dá pohřbít: Peake po převratu "zapomněla" na restituční pojistku
Důvody stížnosti VV proti církevním restitucím:
1.) Chybí výčtový zákon, který by konkrétně definoval, co se vrací.
2.) Prolamuje se hranice 25.2.1948.
3.) Prolamují se tzv. Benešovy dekrety, prvorepublikové vyrovnání a pozemkové reformy.
4.) Církev je zvýhodněna před jinými restituenty – půda za metr čtvereční v 90. letech nahrazena desetikorunou versus 44 koruny, které jsou nabízeny církvím dnes.
5.) Tím je porušena Listina práv a svobod ČR.
6.) Porušením svobody projevu v rámci 3. čtení a tím porušením jednacího řádu sněmovny došlo ke zpochybnění platnosti zákona.
7.) Návrh je nemravný a právně nesmírně nebezpečný.
Další priority VV: