Lídr Ries pro PL: Roli v rozhodování nehrál Okamura, ale idea

23.09.2013
Lídr Ries pro PL: Roli v rozhodování nehrál Okamura, ale idea

Režisér Pavel Přemysl Ries je nepřehlédnutelný nejen svým bohémským zevnějškem, ale také výsledky své práce. Kromě desítek filmů a dokumentů má za sebou perné měsíce bojů za záchranu lázní Kyselka. První výsledky zdánlivě marného boje jsou konečně vidět. Nyní se pustil do boje dalšího. V Karlovarském kraji se stal lídrem kandidátky Okamurova Úsvitu přímé demokracie.

 

 

 

Prozradíte nám, co vás přimělo, že jste se na "stará kolena" dal na politiku? Byl to úspěch v boji o záchranu Kyselky, kdy jste se společně s kolegy postavili Goliáši?

Zviklalo mne poslední korupční dění v nejvyšších patrech politiky a to, co nám předváděli poslanci, především z vládní koalice, před rozpuštěním sněmovny. Úspěšný boj za záchranu Kyselky s mým rozhodnutím vstoupit do politiky souvisel jen nepřímo. Přímo mne do politiky přivedla idea přímé demokracie, prosazující radikální změnu systému.

V Kyselce a předtím u Karlova mostu jsem měl možnost si ověřit, že lze lidi přimět k deseti tisícům podpisů u velkých caus a tak si myslím, že by to fungovalo i při přímé demokracii, kdyby politici byli odpovědní za své činy a voliči by je mohli odvolat, pokud by se chovali tak, jak nám předvádějí. Prostě neobjevit se zde hnutí Úsvit přímé demokracie, zřejmě bych k volbám poprvé od roku 1989 nešel. Dělat užitečného idiota, připuštěného k urně jednou za čtyři roky a pak nemít šanci s těmi oligarchy nic dělat, toho jsem měl už opravdu dost.

čtěte také: Lídr Úsvitu Štětina: Protonové centrum je typickým případem korupce

Jakou roli hrála při Vašem rozhodování osobnost Tomia Okamury?

Nijak velkou. Mne zaujala idea přímé demokracie, se kterou jsem se již seznámil asi před rokem v knize ekonoma Pavla Kohouta. Tomia Okamuru beru jako člověka, který tuto myšlenku dobře uchopil a dává hnutí svoji známou a nezkorumpovanou tvář. Lidé se daleko snáze identifikují s osobností a pak teprve s ideou, kterou hlásá. Při zvažování, kam dát hlas, což mnozí dělají až na poslední chvíli, nemusí přemýšlet, co je to za hnutí. Vidí Okamuru a je u mnohých rozhodnuto. Předpokládám, že u většiny kladně.

Vaše hnutí prosazuje řadu podobných věcí, jako například Strana svobodných občanů. Například co se týká našeho členství v  Evropské unii. Není to ale s ohledem na vaše úsilí o záchranu památek poněkud kontraproduktivní? Mnohamiliardové dotace by mohly pomoci právě třeba lázním Kyselka.

Kyselka nepotřebuje dotace EU. V Kyselce sedí multimiliardář, který své miliardy vydělal na našem přírodním bohatství. Kyselku může tedy opravit kompletně on. Ostatně slíbil, tehdy ještě před Klausem, že do ní nalije čtyři sta milionů. Zkuste ho trochu popíchnout a zeptejte se ho příležitostně, kdy hodlá svůj veřejný slib splnit? Zatím poskytl slabých dvacet milionů. 

související: EXKLUZIVNĚ: info pro BIS? Mattoni tajně skupuje tisíce hektarů s obřími rezervoáry

Co vy osobně, jako kandidát do parlamentu, považujete za největší problém kraje? Všichni léta hovoří o nutnosti dostavby R6, snížení nezaměstnanosti, podpoře lázeňství a cestovního ruchu a výsledkem je, že se situace spíše zhoršuje?

Za největší problém považuji vládu sociálních demokratů spolu s KSČM pod vedením hejtmana Novotného, sedícího na dvou židlích. Na hejtmanské a poslanecké. Víte jakou má pan hejtman docházku do sněmovny za rok? Jednapadesát procent. Z toho plyne, že Karlovarskému kraji se věnuje na 49% a to již téměř pět let. Je to vidět. Není-li kocour doma, myši mají pré. Za zmanipulované podvodné zakázky z fondu EU zaplatí Karlovarský kraj pět padesát milionů korun. Na každého občana kraje včetně dětí a nemluvňat to vychází na částku dva tisíce. A pan hejtman beze studu opět usiluje ve volbách o druhou židli.

A je velmi pravděpodobné, že uspěje. Jak odhadujete výsledky voleb v Karlovarském kraji vy?

Myslím, že tyhle mimořádné volby jsou těžko odhadnutelné, což ukazují kolísavé preference renomovaných agentur, kdy se například Úsvit přímé demokracie pohybuje od jednoho a půl do devíti procent. Chci věřit, že lidé konečně prohlédnou a budou volit radikální změnu a tu přináší především hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. 

psali jsme: Preference Úsvitu opět vyrostly, dotahuje ODS

Pokud to tak dopadne a vy budete zvolen poslancem, budete se snažit, aby došlo ke změnám zákonů, které nyní umožňují zahraničním firmám drancovat naše přírodní zdroje a nekontrolovatelně bohatnout na úkor ČR?

Samozřejmě! To zejména, ale také bych se chtěl věnovat zákonu o památkách, aby nebyl tak bezzubý a lépe naše památky ochraňoval před takovými kořistníky, jako je pan Pasquale a jemu podobní. V neposlední řadě bych se chtěl věnovat lázeňství, které Karlovarský kraj charakterizuje, a je potřeba dostat pohled na něj do úplně jiného světla, než jej vnímá ministerstvo zdravotnictví a podnikatelé v lázeňství typu prezidenta Svazu léčebných lázní. Lázně považuji za národní kulturní dědictví. A jestliže může stát dotovat sport, měl by minimálně, a to plně, dotovat lázně pro léčení dětí. VZP má fond na prevenci.

Nějak si na ministerstvu zdravotnictví nevšimli toho, co věděli naší předkové tisíc let dozadu, a to že lázně opravdu léčí a jsou výbornou prevencí zdraví - navíc při využití přírodních zdrojů, které není třeba draze vyrábět a testovat, mnohdy mnoho let. Tisícileté používání je otestovalo dostatečně. Místo toho tu evidentně vítězí farmaceutická lobby. Proč asi? Není to tím, že „všimné“ za prosazování drahých zahraničních léků dobře plní stranické pokladny? Po Hegerově omezující vyhlášce přišly lázně o více než čtyřicet procent pacientů s úhradou z VZP. To je zločinná likvidace národního 

rozhovor vyšel na serveru ParlamentníListy.cz

 

Čtěte také:

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky