John k boji o MZE: Babiš se bojí o linii Agrofertu, lidovci podporují malé zemědělce

18.12.2013
John k boji o MZE: Babiš se bojí o linii Agrofertu, lidovci podporují malé zemědělce

Je zvláštní sledovat, jak se nám koaliční partneři přetahují o dříve mocensky méně významné ministerstvo zemědělství.  Jako kluci, kteří se perou o kuličku. Jenže ona to dnes není tak úplně obyčejná kulička. Zvlášť pro jednoho koaličního aktéra má obrovský význam.

 

 

Nejdůležitější bitvy se při sestavování vlád, a to i za našeho vyjednávání s Nečasem a Kalouskem, odehrávaly o ministerstvo financí a vnitra. Jiná vláda, jiný mrav, chtělo by se říct, protože se souboj dnes přesunul na jinou úroveň. Už to není o tom, kdo co chce získat, ale kdo chce, aby to ten druhý neobsadil. ANO deklarovalo, že si nepřeje, aby MZE obsadili lidovci a jak se zdá, ČSSD to ani moc nevadí.

čtěte takéJohn: Babiš připomíná československý ústav pro choromyslné

Samozřejmě, že Andrej Babiš by si nejraději usurpoval resort zemědělství sám pro sebe, ale to by bylo jaksi příliš nápadné. Proto jde raději cestou menšího odporu a nechá jej socialistům, se kterými lépe vychází, ač to tak zpočátku nevypadalo. Dost možná už existuje dohoda s ČSSD, že si ANO ponechá post prvního náměstka.

V čem je ten fígl?

Proč je ale pro ministerstvo zemědělství pro Babiše tak klíčové? Z několika důvodů. Babiš investoval v létě nemalé peníze do dřevozpracujícího průmyslu. Koupil od zkrachovalého pana Míčanka firmu Less and Forest a není třeba připomínat, že  pod MZE samozřejmě spadá druhý největší státní moloch LESY ČR, který rozhoduje o přidělování zakázek na těžbu.

Letmým pohledem do nové koaliční smlouvy zjistíte, že kapitola zemědělství je zde neúměrně akcentovaná. O tom, jakou hraje roli, si můžeme domýšlet i z toho, že je to v pořadí hned třetí kapitola, zařazena před kapitolami jako zdravotnictví, sociální věci, důchody nebo školství. Vzpomeňte si na předvolební rétoriku v podstatě všech stran. Ty vylepovaly billboardy se slogany týkajícími se hlavně školství, zdravotnictví a důchodů. Bojovaly o přízeň voličů s tématy, která jsou nyní zařazena až kdesi na chvostu. Není to trochu divné?

Ba co víc v kapitole zemědělství je neuvěřitelně precizně specifikováno, co všechno se má v tomto oboru dělat.  Hájí se čerpání dotací z EU, potravinová soběstačnost, práva českých potravinářů a zemědělců, přísnější kontroly potravin z dovozu, dozorové orgány v potravinářství mají být převedeny pod ministerstvo zemědělství, zachová se zelená nafta pro zemědělce a v neposlední řadě má přitéct více peněz do dotačních zemědělských programů ze státního rozpočtu.

Ale ani slůvko o tom, že by se měli podporovat malí zemědělci, přičemž to je skutečně potřeba, protože je z pozice síly válcuje Agrofert. Navíc koalice chce změnit paušály pro živnostníky, a tak těch dosavadních odpočitatelných 80% pro zemědělskou činnost může klesnout a malí zemědělci své podnikání  prostě finančně neutáhnou. Hle další příležitost pro velké hráče v tomto oboru. Zemědělská produkce přitom samozřejmě zůstane zachována, protože Agrofert krachující malé zemědělské podniky rád skoupí.

Nastavení a především kontrola nastolených podmínek v koaliční smlouvě je přesně důvod, proč Babiš křičí  jen aby lidovci neobsadili resort zemědělství. Bojí se totiž, že by jeho „železem a krví“ vybudované impérium Agrofert mohlo ztratit na váze. Ale to se nestane. Nebo si snad někdo myslí, že během Babišova vládnutí Agrofert zhubne?

 

Psali jsme: 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky