Právě teď, kdy naši sportovci dosáhli historického úspěchu na zimních olympijských hrách v Soči, je vhodná doba připomenout problém, o němž se příliš nemluví a jehož řešení není finančně příliš náročné. Někteří bývalí olympionici, kteří reprezentovali naši vlast žijí pod hranicí průměrného důchodu.
Na rozdíl od zvyklosti mnoha jiných států neodměňuje Česká republika své zasloužilé medailisty z olympijských her. V ČR nejsou řešeny sociální podmínky sportovců z doby před rokem 1992. Tito sportovci dosahovali svých vrcholných výkonů v době, kdy neexistovala možnost příjmů z reklamní činnosti či sponzoringu. Přesto reprezentovali náš stát a dosahovali u toho úctyhodných výkonů. Dnes, ve dnech další olympiády, jsou však včerejší hrdinové námi bohužel zapomenuti.
Řada z těchto sportovců nyní se ve svém důchodovém věku potýká s vážnými sociálními problémy. Rovněž mají problémy se zdravím, které jsou důsledkem jejich fyzického opotřebení v době, kdy reprezentovali svou zemi. Přitom jejich starobní důchody často dosahují velmi nízkých částek, jelikož pro sportovní kariéru obětovali svůj potenciální příjem z běžného povolání.
Jsme si vědomi svízelné situace veřejných rozpočtů. Víme, že v naší republice jsou další desetitisíce občanů, kteří se bez vlastního zavinění dostali do nepřijatelné sociální situace. Přesto trváme na tom, aby tato situace nezůstala opět bez veřejné pozornosti. Navrhujeme, aby stát poskytl zasloužilým reprezentantům odměnu formou zvláštního příspěvku k důchodu, jehož výše bude odvozena od získání olympijské medaile (zlatá, stříbrná, bronzová). Poláci dostávají cca 500 USD a Maďaři 1000 euro měsíčně. Z hlediska tohoto srovnání představuje návrh předkladatele finančně umírněnou variantu, jež ale je významným gestem České republiky. Žádný senior, který se dříve zasloužil o naši slávu v celém světě, nesmí dnes pobírat nižší než průměrný starobní důchod!
Naše země tak může dát najevo, že si váží lidí, kteří ji ve sportu na světové úrovni reprezentovali, a že s ohledem na jejich úsilí a dobový kontext (do roku 1989) je připravena zajistit jim podmínky důstojného stáří alespoň ve formě průměrného starobního důchodu.
Podporujete-li tuto legislativní iniciativu, chcete-li na tento problém upozornit všechny poslance ve Sněmovně, prosím vyjádřete to podepsáním této elektronické petice.
Poslankyně Olga Havlová
petice se dá podepat zde
Čtěte také: