Proč chceme vyjádřit nedůvěru této vládě?

18.07.2012
Proč chceme vyjádřit nedůvěru této vládě?

Postoj strany Věci veřejné k vyslovení nedůvěry vládě ČR

Dámy a pánové, 

předstupujeme před vás se shrnutím konkrétních důvodů, které vedou Věci veřejné k dnešnímu vyjádření nedůvěry vládě Petra Nečase. 

Důvody pozbytí autority tohoto vládního kabinetu vidím hned trojího typu – za prve – vláda rezignovala na své některé stěžejní závazky vůči veřejnosti, za druhé - naprosto flagrantně a opakovaně zpochybňuje princip dělení moci, tedy nejzákladnější zásadu fungování právního státu skrze nepřípustné zasahování do nezávislosti vyšetřovatelů, státních zástupců a policejního sboru. Třetím důvodem naší nespokojenosti s výkonem vlády je nedůvěra v personální složení tohoto kabinetu. 

Vládnímu kabinetu Věci veřejné vyčítají nedořešení systému vyplácení sociálních dávek, který v praxi nefunguje, neplní funkci adresnosti a spravedlnosti v pomoci skutečně potřebným. Namísto toho prohlubuje problémy v sociálně vyloučených lokalitách typu Šluknovska, ale i v mnoha oblastech severních Čech a napříč Moravou. Na ministerstvu se přesto slaví a tento polofunkční výplatní systém se stal důvodem k rozdání vysokých odměn vládním funkcionářům na ministerstvu práce. 

Další naše věcné výtky vůči vládě se vztahují k neřešení zpřísnění podmínek hazardu, kdy vláda dělá vše proto, aby hazard nebyl omezen, řádně a adekvátně zdaněn a legislativně kontrolován. Důkazem je i aktuální analýza, která jde na zítřejší vládu a opět všechny standardní možnosti, v cizině běžně používané, blokuje. 

Rovněž považujeme za velice vážný problém stávající praxi resortu financí v naprosto netransparentním odpouštění dlužných daní v řádu miliard. Tento proces není spojen s jasnými podmínkami a nese v sobě znaky politické korupce. 

Vládní kabinet nulově pomáhá Šluknovsku v restrikci lichvářů a těch, kteří programově porušují zákon a terorizují své řádně žijící spoluobčany. 

Musíme vládě vytknout i způsob prosazování církevního narovnání formou legislativního nátlaku. Vláda ani neřeší značná rizika plynoucí z absence výčtového zákona, či z hrozby prolomení legislativy před rok 1947, ale i ve formě daňového zvýhodňování církve a náboženských společenství při dalším nakládání s majetkem, nemluvě o příliš velkorysém finančním vyrovnání. Nechceme si projít polskou, slovenskou, maďarskou a slovinskou zkušeností, kdy pokus o narovnání jedné křivdy v podobě církevního narovnání vyvolal stovky nových právních, majetkových a morálních křivd a soudních tahanic. Před tím vládu velmi důrazně varuji. 

Posledním velmi vážným, svým způsobem snad nejvážnějším pochybením vlády je vystupování jejich předních představitelů – premiéra Nečase, vicepremiéra Schwanzenberga a zvláště ministra financí Kalouska na adresu policejních vyšetřovatelů, státních zástupců a v posledních dnech i vůči policejnímu prezidentovi. Zastávám názor, že ministr financí cíleně destabilizuje bezpečnostní sbor, nectí profesní a politickou neutralitu, která plyne z jeho úřadu a zpochybňuje elementární principy právního státu. Začínám mít pocit, že namísto toho, aby vrcholový politik Kalousek uznával logiku dělení mocí a nezávislost vyšetřujících orgánů, tak začíná mít gubernátorské manýry utočící na vše co mu vzdoruje a je na něm nezávislé. 

Toho čeho se dopouští ministr Kalousek, by v jiné zemi znamenalo jeho okamžité odvolání či rezignaci. Za připomenutí stojí i to, že premiér když chce, tak dokáže ministra odvolat doslova z minuty na minutu. V tomto případě je opakovaně hluchý a před tímto těžko uvěřitelným chováním záměrně zavírá oči. Jsme přesvědčeni, že v novodobé české historii jde o zcela bezprecedentní útoky na principy právního státu. 

Naše důvěra v personální složení vlády dostála významné trhliny a přispěla k tomu, že poslanecký klub již nedůvěřuje slovu premiéra a vládního kabinetu. 

Důvodů personálního selhání kabinetu premiéra Nečase je však více. Dalším 
ministrem, který ztratil důvěru poslanců Věcí veřejných je Jaromír Drábek a to z důvodu neřešení systému výplat sociálních dávek. Z terénu, od pracovníků Úřadů práce, od občanů postižených tímto polofunkčním systémem opakovaně dostáváme svědectví a konkrétní potvrzení, že system nefunguje tak jak měl, opakovaně vykazuje chyby a zpochybňuje původní cíl – adresnost a férovost sociální pomoci. Ministerstvo reaguje mlčením, zlehčováním a vysokými odměnami nejvyšším funkcionářům resortu. 

Ministerstvo sociálních věcí vedené Jaromírem Drábkem rezignovalo i na řešení velmi palčivých problemů v obcích Šluknovska. Dnes však už nejen tam. I kvůli neřešení ze strany tohoto vládního resortu reálně hrozí, že se problémy sociálně vyostřených lokalit přenesou i do dalších oblastí v republice a budou importovány i na okraje velkých měst. Resort však opět blahovolně mlčí, ignoruje volání po řešení ze strany komunálních politiků a postižených občanů a asi doufá, že tento velmi závažný společenský problem přemlčí. 

Třetím ministrem, který se postaral o naši nevoli nad vládním kabinetem je ministr Alexandr Vondra. Nejen dosavadním nevyvozením své odpovědnosti z kauzy mrhání s veřejnými penězi v rámci aktivit ProMoPro, ale i v čase “škrtů kam se podíváš”, neváhá vládou tlačit nákup nadzvukových stíhaček. Bez jakékoliv debaty nad jejich potřebností ve světle našich ekonomických možností. Velmi důvodně se obáváme, že armáda se nám sice položí, ale náš stát bude mít moderní nadzvukové letectvo. Sice bez pilotů a zázemí, ale na přehlídkách stále bude co ukazovat. Vyzýváme tedy ministra Vondru, ať rezignuje na svou osobní prestiž a začne ctít ekonomickou realitu naší země a podle toho uzpůsobovat armádní priority. 

Dalším ministrem k němuž musíme vyjádřit výhradu, je ministr průmyslu Kuba. Důvody jsou dva – jeho dvojaké jednání v záležitosti těžebních limitů, kdy stále znevěrohodňuje jejich zachování a se severočeskými obcemi a jejich budoucností si pohráva jako pověstná kočka s myší. Za neakceptovatelné považujeme ale i jeho chování okolo velmi kontroverzní zákazky na modernizaci elektrárny Prunéřov. Mám řadu indícií, že jde o aktivitu ekonomicky značně podezřelou, co se týče zásob uhlí tak zcela neobhajitelnou a vedenou s jediným cílem vyvézt a zbytečně proinvestovat další miliardy korun z veřejných peněz. Jsem přesvědčena, že jde svým způsobem o takovou “ekozakázku naruby”. 

To jsou hlavní důvody, proč dnes vysloví poslanci Věcí veřejných nedůvěru vládě Petra Nečase. 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky