Stávající návrh církevního narovnání způsobí jen křivdy nové

15.08.2012
Stávající návrh církevního narovnání způsobí jen křivdy nové

Absence výčtového zákona, nadhodnocené finanční odhady, privilegování církve před ostatními restituenty formou osvobození od daně z příjmu a daně z převodu nemovitosti. To jsou některé ze stěžejních chyb, které stávající paragrafové znění vykazuje. V současné chvíli se návrhem, který koalice protlačila sněmovnou, zabývá senát. 

Věci veřejné očekávají, že horní komora vyjádří negativní stanovisko vůči vládnímu návrhu. „Pokud se nestane nic neočekávaného, pak vláda dostane jasný signál, že takto špatně formulovaný zákon je potřeba přepracovat s odborníky a vést dialog napříč politickým spektrem. Naopak vítáme postoj řady předních církevních představitelů, kteří podepsali petici proti současnému vládnímu znění,“ komentuje právě probíhající dění předseda strany Radek John.

Obrovské množství majetku a těžko představitelná finanční částka má z rozpočtu čerpat miliardy po tři desítky let. „V takové situaci je zarážející, že vláda odmítla návrh na zavedení dvacetileté promlčecí lhůty jako u velké privatizace. Jsem přesvědčen, že pouze tak je možné eliminovat pokusy o majetkové spekulace a tunelování, které se odehrálo v sousedních postkomunistických zemích“ shrnuje další argument Věcí veřejných Radek John.  

Věci veřejné respektují právo na vyrovnání křivdy . Náprava musí však proběhnout tak, aby nebyla vytvořena křivda nová. „Považuji za velice nešťastné výroky zainteresovaných stran posledních dní. Štvavá kampaň, která lacině těží z tématu a unáhlené výroky některých církevních hodnostářů, které církev stáhly do šarvátek každodenní politiky. To vše ve výsledku celou situaci blokuje a nebezpečně rozděluje společnost,“ hodnotí John. 

Finance, které poputují hlavně na účet jedné z církví, udělají z církve jednoho z nejsilnějších ekonomických subjektů. „Je na místě si položit otázku, zda má církev nárok na finanční kompenzace v této výši a v době ekonomických obtíží,“ pokračuje John.  

Vláda Petra Nečase na zákon neúměrně tlačí. Zdá se, že vítězí ukvapená rychlost nad kvalitou, navíc vše má přijít v ekonomicky těžkých časech, kdy hrozí prohloubení hospodářské krize. V takové chvíli se zavázat k dalším mandatorním výdajům je rizikové a naprosto nezodpovědné. „Z církevního narovnání se stává partička pokeru, kde stát hraje bez ohledu na karty.  Ač nerad, musím konstatovat, že někteří církevní představitelé svými vstupy do politiky celou situaci jen vyostřují a společně se podílí na burcování celospolečenské nenávisti,“ uzavřel Radek John.

Zdroj: Věci veřejné 

 

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky