John: Vyvineme maximální legislativní aktivitu, abychom lichvářské metody finančních domů postavili mimo zákon!

22.08.2012
John: Vyvineme maximální legislativní aktivitu, abychom lichvářské metody finančních domů postavili mimo zákon!

Věci veřejné vítají, že se vláda konečně začíná zabývat již zcela neudržitelnou situací v oblasti spotřebitelských úvěrů. „Snaha vlády začít řešit otázku spotřebitelských půjček a lichvy je chvályhodná. Nicméně navrhované kroky jsou nedostačující a navrhované legislativní úpravy skutečnou změnu nepřinesou,“ uvádí Radek John, předseda Věcí veřejných.

Vláda na svém dnešním zasedání řešila zákon o spotřebitelských půjčkách. Ministr financí Miroslav Kalousek se pokouší alespoň částečně zlepšit situaci lichvy v České republice, kdy je půjčováno za nepřiměřený úrok. „Bohužel vládní návrh není řešením, ale pouze drobnými kosmetickými změnami na současném neudržitelném stavu. Například zákaz používání směnek či šeků v souvislosti se spotřebitelskými úvěry rozhodně situaci lichvy nevyřeší. Úročení spotřebitelský úvěrů rozhodně není triviální matematikou, jak tomu bylo třeba v první polovině minulého století. Ve třicátých letech například jakékoliv celkové úročení půjčky nad 14% bylo lichvou.“ komentuje návrh zákona John s tím, že ani zastropování samotných úroků není řešením, protože nezohledňuje další poplatky navyšující celkové úročení a to až o jednou tolik, než je nabízená úroková sazba.

Bohužel nejsou to pouze finanční instituce, ale i samotné banky, které inzerovanou nízkou sazbu úroků dohání dalšími poplatky, takže z 9% úrokové sazby je rázem 20% celkové úročení úvěru. Navíc velmi často jsou to banky, kdo stojí v pozadí svých dceřinek – finančních domů, které nabízejí půjčky za takzvaně výhodných podmínek, jež jsou pro stále se zvyšující počet lidí doslova likvidační. „Jednoznačně vidíme úlohu státu na straně občanů. Je nepřípustné, aby v době finanční krize státu, v době, kdy jsou zvyšovány daně a koalice bojuje proti 200 korunám pro důchodce, generovaly banky a jejich dceřiné finanční domy zisk jen díky laxnosti vlády s tímto druhem lichvy cokoliv dělat. „ uvádí dále John a dodává, že na úročení půjček je navázán i další problém a tím je nastavení splátek, kdy banky nejprve od dlužníka účtují svou pohledávku – tedy úroky a poplatky - a až poté, kdy je převážná část úrokové sazby umořena, začne dlužník splácet samotnou dlužnou částku.

Je pochopitelné, že každý kdo půjčuje peníze, je chce nazpět a samozřejmě zde i hrozí riziko, že dlužník nebude schopen splácet, nicméně rostoucí zisky bank jasně ukazují, že stát by měl zásadně vstoupit do této oblasti a určit jasná pravidla, která ochrání běžného spotřebitele před lichvou. Pro inspiraci není třeba chodit daleko. Například v Německu, Belgii nebo Francii je běžnou praxí, že je každý rok vymezena hraniční mez úrokových sazeb a existují zde i spotřebitelské ochranné organizace bránící práva spotřebitelů před lichvou.

Věci veřejné vyvinou maximální úsilí, aby občanům v tomto ohledu účinně pomohli, a proto podají, prostřednictvím svého poslaneckého klubu, vlastní pozměňovací návrh, který by měl zastropovat maximální sazbu RPSN, tedy stanovit maximální úrok včetně všech přidaných poplatků. „Tragické osudy lidí nás nutí nebýt lhostejní a vyvinout maximální legislativní aktivitu a vyděračsko-lichvářské metody postavit mimo zákon.“ uzavírá předseda Věcí veřejných Radek John.

Zdroj: Věci veřejné

 

Sdílení

NEJČTENĚJŠÍ

Nabídli mi Babiše za 200 000 EUR, odmítl jsem

Dostal jsem e-mailem velmi zajímavou „ponuku“ od nejmenovaného pána ze Slovenska. Ten mi nabídl ke koupi ...

Okamura: Pospíšil se mi kvůli exekutorům vysmíval. Až pak jsem se dozvěděl, s kým kamarádí

Na politické debatě s občany v pražských Bohnicích se v pondělí večer představil předseda Hnutí Úsvit ...

V médiích

Klasnová nemohla nereagovat na manipulaci ze strany iDNES

Babišova MF Dnes v dnešním vydání píše, že hlasování o rozpuštění sněmovny se přesouvá z pátku 16.8. ...

Deník.cz: Bárta v Turnově odměněn potleskem za snahu R-35

Bezpochyby nejočekávanějším bodem programu čtvrtečního zastupitelstva bylo vystoupení poslance Parlamentu ...

Kde se píše o VV 17. kvěna

Deník Víta Bárty

Komise k D47 jako prubířský kámen: Protikorupčníci natřeli veřejně Birkeho a Sobotka mlčí

Jako bývalý ministr dopravy se zájmem sleduji, jak se iniciativy „Vraťte nám stát!“ a „Veřejnost proti ...

Ťok, Ťok: Taky si ťokáte na čelo? Babiš se musel zbláznit

Když jsem se dnes z novinářské fleše dozvěděl, že Antonín Prachař na postu ministra doprav končí, řekl ...

Za nárůst dluhu poděkujte Prachařovi s Babišem. Ze státního rozmazlují stavitele

Ministr dopravy Antonín Prachař ve včerejších zprávách ČT uvedl, že se nebojí, že by pro svůj resort ...

Na začátek stránky