Věci veřejné rostou. Jak vyplývá z průzkumu volebních preferencí ve Středočeském kraji, který pro deník BLESK vypracovala agentura SANEP, přeskočily Věci veřejné koalici KDU-ČSL a nezávislých kandidátů.
Internetový on/off-line průzkum byl proveden ve dnech 4. - 7. října 2012 exkluzivně pro deník BLESK na vybrané skupině 938 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel Středočeského kraje ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu (více než 220 tisíc registrovaných uživatelů) 20.725 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel Středočeského kraje dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodikou.
Tvrdá práce se vyplácí. Je třeba v ní pokračovat a stále vysvětlovat dokola, že Věci veřejné chtějí v této zemi opravdu něco změnit.
Medailonek našeho kandidáta Zdeňka Půlpána
Nemusím být lekář, abych neviděl, že právě zdravotnictví a nejen ve Středočekém kraji vyžaduje naši maximální pozornost. Navzdory širokému zastoupení lékařů v politice se naše zdravotnictví rok od roku zhoršuje a to nejen tím, že lidé platí nejrůznější nesrozumitelné příplatky, aniž by za ně dostávali extra služby.
Zdravotní péče se týká všech vrstev obyvatel ve všech krajích, i když v našich středních Čechách máme poněkud specifické problémy. Obvinění exhejtmana Ratha policie rozšířila právě o úplatky získávané za chod věcí v nemocnicích. K tomu připomenu i případ Krajské nemocnice, jakési údajné servisní organizace, která měla pomáhat v nákupu materiálu všem středočeským krajským špitálům a ve které – než její působení zakázal Nejvyšší správní soud – zahučelo dvacet milionů korun. Typická ukázka toho, jak umělo středočeské vedení v uvozovkách šetřit.
Ve středních Čechách máme pět krajských akciových nemocnic, kterým hrozí další vlna privatizace a převodu do majetku soukromých investorů. Této formě převodu bych osobně rád zabránil a snažil se udržet současné nemocnice pod správou kraje, abych mohl Středočechům v dostatečné míře garantovat místně a cenově dostupnou zdravotní péči. Mít v kraji jen soukromé nemocnice považuji za zbytečné riziko. Obchodní společnosti mají odlišné priority, tj. zisk, než organizace veřejné či neziskové.
Ideální forma vlastnictví by byla příspěvková organizace, protože v akciových společnostech hrozí riziko ztráty většinového vlastnictví akcií nemocnic. Rovněž není zcela jasná vlastnická struktura. Kraj investoval nemalé peníze na oddlužení těchto nemocnic, proto nevidím důvod převodu do soukromých rukou. Je ale samozřejmé, že přístup kraje k nemocnicím musí být naprosto průhledný!
Rád bych ve Středočeském kraji zajistil všem obyvatelům stejný a spravedlivý přístup ke zdravotní péči při stejné potřebě a možnost volby svého lékaře. Rovněž musí být zachována dostupnost pohotovostní služby napříč celým regionem. Je zapotřebí vytvořit a uvést v život zdravotní koncepci, tak, jak o tom mluví například naše středočeská kandidátka do senátu doktorka Alice Čečilová.
Prostředky, které ušetříme na nehospodárné a zcela zbytečné agendě současné vlády kraje, která spolyká cca 420 mil. ročně, by Věci veřejné investovaly do zdravotnictví, školství a dopravy. Právě tyto tři oblasti považuji za priority, v nichž potřebují střední Čechy opravdu nejvíc pomoci. Proto říkám – uzdravme kraj.
Zdeněk Půlpán, MBA
Předseda Krajské rady VV ve Středočeském kraji
související: